abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Zajímavý software

    Byl představen emulátor terminálu Ratty (GitHub) s podporu 3D grafiky přímo v terminálu. Inspirací byl operační systém TempleOS od Terryho Davise. Ratty je napsán v jazyce Rust. Využívá knihovnu Ratatui pro tvorbu rozhraní a herní engine Bevy pro 3D vykreslování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:55 | IT novinky

    Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 17:22 | Nová verze

    Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Komunita

    Open Hardware Summit 2026 organizovaný OSHWA (Open Source Hardware Association) proběhne o víkendu 23. a 24. května v Berlíně na Technické univerzitě Berlín.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze

    Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap byla vydána v nové verzi 2026.05.06. Přibyla možnost aktualizovat mapy v aplikaci CoMaps, aniž by bylo nutné aktualizovat i verzi aplikace. CoMaps je komunitní fork aplikace Organic Maps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.5. 05:11 | Nová verze

    OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    10.5. 02:22 | Bezpečnostní upozornění

    Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    9.5. 17:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 00:11 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 17:11 | Zajímavý projekt

    Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (13%)
     (9%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 1580 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: jak rozchodit paraler to SCSI adapter pod linuxem?

    19.9.2003 19:15 Michal Kováč | skóre: 12 | Praha
    jak rozchodit paraler to SCSI adapter pod linuxem?
    Přečteno: 162×
    Mam starou dvourychlostni SCSI CD-ROMku NEC CDR-38 a paraler to SCSI adapter MiniSCSI TRANTOR T338, ktery s ni byl dodavan. Potrebuji to pripojit k pocitaci bez SCSI, tedy asi pouzit ten adapter. Dokazu to rozchodit v DOSu a Windowsich (mam ovladace), ale chtel bych to pouzivat v Linuxu. Co by jste mi poradili delat? Ja vubec nevim kde zacita a co zkouset.

    Dekuji

    Odpovědi

    19.9.2003 22:43 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše jak rozchodit paraler to SCSI adapter pod linuxem?
    todle jen obecne kde zacit. o te redukci vazne nic nevim a o scsi pres parport taky nic. myslim, ze jsem te k tomu tak trochu naved, tak aspon par rad do zacatku, i kdyz nevim, jestli to bude fungovat. prvni bych zkusil google a kombinaci linux + neco ze jmena te cdromky nebo te redukce a jestli to bude hazet nenalezeno, tak bych zacal byt trochu skepticky ohledne funkcnosti, ale jeste to nemusi nic znamenat... pri trose stesti na tebe treba vyskoci z googlu howto ;) pokud se v tom zacnes vrtat, tak prvne zakazat demony, jako lpr, cups a ja nevim co, co by mohli mit na svedomi, ze v nejake vychytrane distribuci dojde k nacteni modulu lpr.o a tim treba i zablokovani nastaveni paralelniho portu na kdo vi jakych vlastnostech. zadruhy zbavil se pro jistotu modulu lpr.o treba prejmenovanim pro zacatek, jestli nevis kde vsude bys ho mohl nevedomky insmodnout nebo modproblnout zatreti z dosu asi vis v jakym rezimu je schopna ta redukce komunikovat, jestli je to spp, ecp, epp, takze podivat se do /usr/src/linux/Documentation/kernel-parameters.txt nebo tak nejak podobne a najit si radek pro paralelni port a nastavit lilo, tak aby dalo jadru parametry pro inicializaci paralelniho portu. takze radka v lilo.conf, ktera bude nekde kolem radky label="jmeno zaznamu ktery spustis pri startu pocitace", pokud tam nebude nikde append pobliz pred label a zaroven za image nebo za label a zaroven pred image nebo other, tak dopis append hned na dalsi radek za ten label a tomu appendu napis korektni parametr, pozor na cisla, ty lilo predava vzdycky v desitkove soustave (teda myslim), takze do appendu nepis zadny cisla v setnactkove soustave zactvrty spustit lilo a doufat, ze lilo.conf je korektni a zapisou se spravne novy parametry pro dalsi boot zapaty reboot nebo poweroff, pripojeni redukce a mechaniky a poweron nebo jak je to spravne zasesty kontrola, ze neni natazeny modul lpr.o ani nebezi zadny tiskovy daemon a ze podle dmesg je parport inicializovan na to co si chtel a je skutecne pripojena a pod proudem mechanika, stejne jako pod dosem nebo pod cim funguje... zasedmy tady uz koncim, takze hadat, ktery moduly je potreba nahrat. asi podle toho co je napsany v /usr/src/linux/Documentation/Config.help pro jednotivy definy, ktery obvykle oznacuji nejakou volbu pro jadro obvykle pak modul. a jaky parametry mu dat pripadne jak to jeste dal nastavit... fakt nevim.
    20.9.2003 11:50 Michal Kováč | skóre: 12 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše jak rozchodit paraler to SCSI adapter pod linuxem?
    Dekuji. Samozrejme, ze jsem se koukl do googlu a nasel jsem jakousi diskuzi z roku 1998, kterou trosku nechapu. Nevim, co podle nich tedy udelat. Tady zacina ta diskuze (ma asi 4 odpovedi): http://www.torque.net/parport/archive/hist/0818.html Jinak nevim, co to jsou rezimy spp, ecp, epp, mohl bych se zeptat? A jak to zjistim z dosu?
    20.9.2003 12:01 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše jak rozchodit paraler to SCSI adapter pod linuxem?
    spp, epp, ecp? to je hadam asi neco jako signalizace, rizeni toku, velikost prenesenych dat, pocet pouzitych dratu, ucast procesoru pri prenosech atd a kdo vi co do toho spada? prirovnal bych to asi k necemu, jako je u disku pio rezim a dma, mdma, udma atd. proste jen volba toho nejrychlejsiho protokolu, ktery umi pripojene zarizeni i elektronika portu.
    20.9.2003 12:22 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše jak rozchodit paraler to SCSI adapter pod linuxem?
    nejaka nadeje by tu mozna byla, todle je vysek z jednoho patche dokumentace: Adaptec AHA1542 support CONFIG_SCSI_AHA1542 - This is support for a SCSI host adaptor. It is explained in section + This is support for a SCSI host adapter. It is explained in section 3.4 of the SCSI-HOWTO, available via ftp (user: anonymous) at sunsite.unc.edu:/pub/Linux/docs/HOWTO. Note that Trantor was recently purchased by Adaptec, and some former Trantor products are
    20.9.2003 13:15 Michal Kováč | skóre: 12 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše jak rozchodit paraler to SCSI adapter pod linuxem?
    Dekuji, do te SCSI-HOWTO jsem mrkl, v sekci 3.4 popisuji scsidev to mi asi moc nepomuze (asi se ted zmenilo ocislovani, ne?), nicmene v sekci 10.1 pseudodrivers jsem nasel odkaz na nejaky balicek driveru pro paraller to SCSI: http://www.torque.net/parport/ppscsi.html Nicmene driver pro t338 tam neni, jen pro t348 a t358.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.