Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »jak dopadnou aplikace, které nepoužívají gtk nebo qt toolkity.Pro ty tam bude jednoduchý X server. Vlastně by se to dalo přirovnat k tomu, že X11 bude teďka podobnej toolkit jako GTK.
Problém je, že ti vývojáři to teď neřeší a berou to jako detail na jindy.To je klasický problém spousty těch novinek, že to má spoustu nedostatků, které se údajně někdy budou řešit, takže já jako uživatel abych používal něco, co nefunguje ani na úrovni blízké předchozímu řešení.
Xorg v te nejzakladnější konfiguraci bez Window Managera vypadá jako takova ta věc, co se spustí při startx a jsou tam jen dvě grafické konzole, nedá se tam nic dělat a celé to graficky vypadá jako cosi ze začátku 90. let.Upřesnění... 1) Xorg je to, co vidíš, když spustíš Xorg. Tam, pokud se něco nezměnilo, žádné terminály nejsou, dokud si je tam zvenčí sám nespustíš, a tedy se opravdu nedá nic dělat. 2) Příkaz startx se pokud vím vždy snaží spustit alespoň nějaký výchozí windowmanager, který spustí ty terminály. 3) Jakmile máš v Xorg k dispozici terminál, dá se tam dělat prakticky všechno, i když ne vždy pohodlně.
Shrnuti: Xorg je hned ten úplně nejprvější layer nad "linuxem", nic grafického pod ním už není.Až na grafický subsystém v kernelu a systém VT, který umožňuje například přepínat mezi Xorg a VT (ctrl+alt+F1 apod...).
Teď Wayland. Není mi jasné, jestli Wayland zcela nahrazuje Xorg, nebo ho nějakým způsobem doplňuje.To není jasné ani mně, vzhledem k tomu, že v současné době využívám funkce Xorg a tudíž Wayland můžu používat jedině jako vrstvu pod Xorg. :) Ale technicky vzato má fungovat Wayland samostatně a Xorg má bohužel umřít.
Toto by Wayland tedy rovněž nahradil?Wayland ani Xorg nejsou v jádře, takže ne.
Tiskni
Sdílej: