abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Dotaz: IPv6 a překlad adres (NAT)

    24.1.2017 21:17 Nataša Gollová
    IPv6 a překlad adres (NAT)
    Přečteno: 1031×
    Potřebuji u IPv6 překládat adresy (dělat NAT). Buď klasickou maškarádu jako u IPv4 (přemapování portů + celá vnitřní síť je schovaná za jednou veřejnou IP adresou) nebo 1:1 tzn. rozsah veřejných IPv6 adres mapovat na jiný (typicky, ale ne nutně, privátní) rozsah IPv6 adres. Bylo by dobré mít obě možnosti, protože se hodí to i to.

    Funguje to v Linuxu? Pracuje se na tom? Jak složité je to implementovat? Šlo by třeba vzít implementaci NAT64 a upravit ji, aby překládala IPv6 na IPv6? Nebo na to jít přes nějakého démona v userspacu, který by byl napojený na TUN/TAP rozhraní a adresy jednoduše přepisoval?

    Disclaimer: Pokud možno se prosím zdržte flamu o tom, že NAT není u IPv6 potřeba. Ano, NAT/maškaráda tak, jak se aplikuje u IPv4 je ve většině případů prasárna nebo nouzové řešení, přesto existují legitimní důvody pro použití NATu. Pokud to někoho zajímá, např. máme speciální privátní síť, ze které se chceme dostat na internet. Bez NATu by to bylo nutné řešit přes HTTP nebo SOCKS proxy, ale to je jen pro HTTP resp. TCP provoz, není to univerzální řešení a je potřeba to konfigurovat na úrovni aplikací (nestačí v OS nastavit routu). Nebo máme sestavu virtuálních mašin, které chceme bez readresace stěhovat mezi našimi datacentry nebo od nás k zákazníkovi. (v podstatě aplikace tvořená mnoha VM, které fungují jako celek). Nebo i takové "drobnosti", jako VM běžící na notebooku, který přenáším mezi různými sítěmi - chci, aby komunikace z VM vypadala navenek jako komunikace z mého notebooku.

    P.S. možná se ptám na něco, co už bylo zodpovězeno, ale když tohle téma googlím, tak nacházím jen samé články o tom, jak IPv6 nepotřebuje NAT, a proto tam není.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    24.1.2017 21:50 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 a překlad adres (NAT)
    Funguje úplně totožně jako u IPv4. Navíc existuje i NAT-PT, který umí vyměnit jeden prefix za jiný.
    25.1.2017 09:25 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 a překlad adres (NAT)
    Chtel si napsat, ze to uplne stejne jako na ipv4 ... nefunguje. Protoze ipsec (a dalsi veci) pres to pochopitelne neprojde.

    Pricezm kdyby mi nejakej dodavatel dodaval podobnou kokotinu, tak ho kopnu do rite s rozebehem ...

    "Nebo máme sestavu virtuálních mašin, které chceme bez readresace stěhovat mezi našimi datacentry nebo od nás k zákazníkovi." ... jasne, takze misto aby sel provoz nejkratsi cestou, a byl zalohovanej nekolika linkama, tak se bude preposilat pres 1/2 internetu, a kdyz se neco podela, prestane to fungovat uplne ... takovahle kkokotina se nedela ani v ipv4.
    25.1.2017 10:06 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 a překlad adres (NAT)
    Ono hlavně nedává moc smyslu řešit to překladem adres, když existuje Mobile IPv6.
    25.1.2017 11:53 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 a překlad adres (NAT)
    Potřebuji u IPv6 překládat adresy (dělat NAT).
    S velmi vysokou pravděpodobností nepotřebujete.

    Ani jeden z uvedených příkladů nevyžaduje NAT. V IPv6 je běžné, že jedno zařízení má více IPv6 adres, že se jeho IPv6 adresy mění a že se pro stálé adresování používá DNS nebo mobilní IPv6. Možná vám připadá, že by na nějaký váš problém byl NAT nejlepším řešením – jenže ve skutečnosti tím ten problém jenom dočasně schováte a zaděláte si na daleko větší problémy v budoucnosti.
    Jendа avatar 25.1.2017 21:04 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 a překlad adres (NAT)
    Souhlasím, že zrovna uvedené případy lze řešit bez NATu. Jak si ale poradit s tím, že mi mobilní operátor přes PPP přidělí jenom jednu IPv6 adresu a já chci mít za mobilem počítač s virtuály? Můžu si leda tak udělat VPN někam kde mám /64.
    25.1.2017 21:11 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 a překlad adres (NAT)

    vxlan + (případně) IPsec

    Nebo zvolit rozumnějšího operátora (existuje-li).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.