Home Assistant včera představil svůj nejnovější oficiální hardware: Home Assistant Connect ZBT-2 pro připojení zařízení na sítích Zigbee nebo Thread.
Byla vydána verze 9.1 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,809 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější superpočítač v Evropě JUPITER Booster s výkonem 1,000 exaFLOPS je na čtvrtém místě. Nejvýkonnější český superpočítač C24 klesl na 192. místo. Karolina, GPU partition klesla na 224. místo a Karolina, CPU partition na 450. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Microsoft představil Azure Cobalt 200, tj. svůj vlastní SoC (System-on-Chip) postavený na ARM a optimalizovaný pro cloud.
Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Cloudflare, tj. společnost poskytující "cloudové služby, které zajišťují bezpečnost, výkon a spolehlivost internetových aplikací", má výpadek.
Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou
… více »Zdravím, nesetkal se někdo s nesmyslnými špičkami v MRTG? Na 64bitové linuxové bráně mám rozhraní pro Internet. Rozhraní je zakončeno ve switchi o rychlosti 1Gbps, v dalším switchi (našeho ISP) ve 100Mbps portu. Linka do Internetu je 90Mbps. Takže více jak 100Mbps přes to vážně neteče. Viz příloha.
Ještě používáme VNSTAT a ten v té době vypadá jinak, viz příloha.
Takže to vidím spíše na problém MRTG. Konfigurace:
#eth1
Target[eth1]: `/etc/mrtg/mrtg.py eth eth1`
Title[eth1]: Traffic Analysis for eth1 - INTERNET
PageTop[eth1]: <H1>Traffic Analysis for eth1 - INTERNET</H1>
MaxBytes[eth1]: 125000000
LegendI[eth1]: download
LegendO[eth1]: upload
kilo[eth1]: 1024
kMG[eth1]: ,K,M,G,T,P
Options[eth1]: unknaszero,growright,nopercent,bits
A takto vypadá mrtg.py, část pro statistiky síťového rozhraní:
if info == "eth":
f = open("/sys/class/net/"+parm+"/statistics/rx_bytes","r")
tin = f.read().strip()
f.close()
f = open("/sys/class/net/"+parm+"/statistics/tx_bytes","r")
tout = f.read().strip()
f.close()
print tin
print tout,
, což jde, ale je to poněkud vopruz. Takže nejlepší je nastavit Maxbytes a nedívat se na grafy tak často.
eth1 Link encap:Ethernet HWadr xx:xx:xx:xx:xx:xx
inet adr:xx.xx.xx.xx Všesměr:xx.xx.xx.xx Maska:255.255.255.240
AKTIVOVÁNO VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ BĚŽÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
RX packets:6974525374 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:4428716192 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
RX bytes:8752651101292 (7.9 TiB) TX bytes:2154074082163 (1.9 TiB)
Přerušení:169 Paměť:df920000-df940000
Tiskni
Sdílej: