Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
Tak našel jsem přesně tohle: http://askubuntu.com/questions/781315/ubuntu16-04-boots-into-initramfs
Přesně to popisuje ten problém.
Takže jdu nastudovat a vyzkoušet.
ctrl+alt+t
tohle mi našlo linux na disku(nic jiného tam nemám stejně ale nšel jsem sda1 jako oněch 511 MB na začátku disku
sudo fdisk -l|grep Linux|grep -Ev 'swap'
pak ten dump:
sudo dumpe2fs /dev/sda7 | grep superblock
jen místo sda7 v mém případě 1
Proběhl výpis v terminále vzal jsem podle rady první várku:
Primary superblock at 0, Group descriptors at 1-6-u mě 1-2
Backup superblock at 32768, Group descriptors at 32769-32774 _u mě 1333-8900
tak jsem tesl hned tu první:
čekl jsem to a přeskočil chyby:
sudo fsck -b 32768 /dev/sda7 -y
pak jsem si zase moutl HDD
sudo mount /dev/sda7 /mnt
udělal složku na výpis
cd /mnt
sudo mkdir test
ls -l
mám to jít restartovat tak jdu na to...
sudo badblocks /dev/sda1
http://wiki.ubuntu.cz/badblocks
Nevím no co s tím .
Den zabitejChtěl bych ještě ten nový hdd měsíc starý co mám zachránit a spustit systém a bleskurychle si po zálohoval věci co tam mám životně důležité.Dobře, když to fakt chceš udělat, tak co ti brání? Já bych ale i přesto doporučoval udělat nejdřív kopii 1:1. Má to výhody: sekvenční čtení by mohlo disk méně dodělat. Ext4 se bude hůř vyrovnávat s I/O errory (typicky ti soubor truncatne) než když tam ddrescure vylepí nuly (uprostřed souboru bude kus nul, například mailbox tak víceméně zachráníš celý). Pokud to vůbec nejde namountovat (vadný superblok), fsck a replay žurnálu, který bude následovat, disk ještě víc domrví.
Možná mě zajímá názor tak nějak všech obeně a co dělat příště aby se to nděloRAID a zálohy. Nové disky odchází běžně. Obecně disky odchází běžně.
smartctl
.
Tiskni
Sdílej: