Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
An error occurred during a connection to aaaaaa.bbb. Peer attempted old style (potentially vulnerable) handshake. Error code: SSL_ERROR_UNSAFE_NEGOTIATION Požadovanou stránku nelze zobrazit, protože nelze ověřit autenticitu přijatých dat. Kontaktujte prosím vlastníky webového serveru a informujte je o tomto problému.To, co mne překvapilo, že nebyla žádná možnost jak vzít informaci na vědomí a pokračovat na web. Nevíte jak to obejít? Myslím ve firefoxu, samozřejmě copy paste do Konqeroru funguje.
Ale proč to bloknou ve firefoxu tak natvrdo.Nekompatibilní světonázor (Jste stará rezavá konzerva, která si pořád myslí, že vám mají počítače sloužit a nechápete ten skvělý pokrok.). Stejně jako proč nejde overridnout HSTS, HPKP a OCSP, v nastavení zrušili vypnutí javascriptu a obrázků, zrušili možnost zastavit animaci gifů, a s přechodem na nový formát rozšíření se velmi ztíží věci jako NoScript.
Docela to vadí a od Mozilly je nefér to,...Je to jedine spravne rozhodnutie. Ak by aj cez celu obrazovku napisali, ze "spojenie nie je bezpecne" a dole "zadajte facebook heslo", tak 99% ludi ho proste zada. Aj to male percento ludi nebude bezpecne, lebo v tom momente uz mohli leaknut udaje z cokies a podobne ... Mozila vas spravne informuje ze "Error code: SSL_ERROR_UNSAFE_NEGOTIATION".
host servis.eset.cz
? (mne vrati 91.228.165.24)openssl s_client -connect servis.eset.cz:443 -no_ssl2 -no_ssl3 -no_tls1 -no_tls1_1
?Je to jedine spravne rozhodnutie. Ak by aj cez celu obrazovku napisali, ze "spojenie nie je bezpecne" a dole "zadajte facebook heslo", tak 99% ludi ho proste zada.Jenže já nejsem 99 % a myslím si, že software v mém počítači by měl především poslouchat mé povely, i když nějaká umělá inteligence (v tomto případě navíc extrémně tupá) zrovna vyhodnotí, že to není v mém zájmu. Je záhodno, aby se zeptal, jestli jsem se nepřeklepl, nebo aby mě na síťový problém upozornil, ale znemožnit akci je prostě nepřijatelné.
Aj to male percento ludi nebude bezpecne, lebo v tom momente uz mohli leaknut udaje z cokies a podobne ...O nic víc, než když je tam ta stejná stránka, která se liší jenom tím, že chybí tlačítko Add Exception.
Jenže já nejsem 99 % a myslím si, že software v mém počítači by měl především poslouchat mé povely, i když nějaká umělá inteligence (v tomto případě navíc extrémně tupá) zrovna vyhodnotí, že to není v mém zájmu.Dobře, nejsi 99% a dle tvé wiki jsi si vytvořil prostředek, jak přesně to co chceš dosáhnout. Případně si můžeš přepsat ten prohlížeč tak, aby ti vyhovoval.
O nic víc, než když je tam ta stejná stránka, která se liší jenom tím, že chybí tlačítko Add Exception.Problém je, že add exception v realitě znamená, že na to bude každej (ok, možná ne úplně každej) klikat jak pominutej a po chvíli ani nebude vnímat, že to tam je. Ostatně tak jak jsme v minulosti viděli třeba i u státní správy, kdy bylo oficiálními místy doporučováno klikat na add exception (afaik u datových schránek) a to, že tam dva roky nebyl platný cert nějak nikomu nevadilo (takže ideální pozvánka pro mitm).
chybí tlačítko Add Exception.To tlačítko tam nechybí. Jak se dočtete výše, kdyby tam bylo, uživatel se na nic neptal, zmáčknul by ho a dostal by se na web podvržený útočníkem. Díky tomu, že tam není, musel se zeptat, a dozvěděl se, že má napadený počítač nebo síť. Ta absence tlačítka tedy zafungovala přesně tak, jak měla.
chybí tlačítko Add Exception.Miesate dve veci:
zbytocne riesit drahy certCertifikát je možné mít zadarmo.
Takze "ssh" styl autorizacie (e.g. akceptujem pri prvom spojeni) je vporiadku.Není, protože uživatel to stejně nikdy nezkontroluje.
V tom prvním případě to ale znamená, že útočníkovi stačí podvrhnout self-signed certifikát – a uživatel si ho s radostí přidá do výjimek.Browser musi poukazat na problem, ale nemoze byt ako pestunka. Ked pise "not secure" na spojenie a uzivatel sa aj tak bude snazit pokracovat, tak je to uzivatelova chyba. Tak isto ako vyrobca trezoru moze vysvetlit uzivatelovi, ze nema rozdavat svoj pin kazdemu koho vidi, ale realne nema sancu mu zabranit aby to spravil. Nie je chyba trezoru, ak sa donho zlodej dostane cez vyzradene heslo. Tak presne neni chyba browseru, ak si uzivatel prida certifikat, aj ked mu jasne napise, ze to nie je dobre.
Attackers might be trying to steal your information from example.com (for example, passwords, messages, or credit cards). NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALIDFirefox pise:
The owner of example.com has configured their website improperly. To protect your information from being stolen, Firefox has not connected to this website.Otvorene poviem, ze chrome ma toto lepsie napisane. Bezny uzivatel strati pozornost tak po 4 - 5 slovach, kde ma chrome "attackers" a tesne "steal". Firefox zacina tak, ze to asi ani neni problem, len nevedia nastavit stranku ... aj ked, potom sa len trosku opravia
Certifikát je možné mít zadarmo.Kto mi da certifikat na zariadenie, ktore je: 1) v interanete, 2) nema dns zaznam v externej zone, 3) nema podporu na pustanie scriptov/binariek ? ... Let's Encrypt a podobne sluzby su fajn, ale na HW konzolu servra, router a podobne "krabicky" to nedostanes.
Není, protože uživatel to stejně nikdy nezkontroluje.Vid. prva cast mojej odpovedi ... ked si to nekontroluje je to jeho chyba, kto si to vie skontrolovat, tak moze fungovat aspon ako "ssh".
Browser musi poukazat na problem, ale nemoze byt ako pestunka.Kde je ta hranice? Když dostane certifikát podepsaný MD4 nebo mu server nabídne jako jediný protokol SSL2, má dát uživateli na výběr a umožnit pokračovat? To kvůli tomu musí být v dnešním prohlížeči MD4 a SSL2 implementované? A když ten „web“ vůbec nebude podporovat HTTP, tak prohlížeč poukáže na problém, ale když uživatel prohlásí, že chce pokračovat, tak prohlížeč vytiskne požadavek, vloží do obálky a pošle jí poštou? Schválně uvádím absurdity, aby bylo jasné, že uživatel nikdy nemá bezbřehou možnost výběru. Vždycky je omezený tím, co mu prohlížeč nabízí – a zrovna u těch certifikátů a algoritmů je to tak, že by prohlížeč uživateli něco mohl umožnit, protože to implementované má, a druhý den už to implementované nemá. Ostatně, kdyby platilo, že co prohlížeč jednou začne podporovat, musí podporovat už na pořád, budou prohlížeče pořád jenom bobtnat a bobtnat.
Kto mi da certifikat na zariadenie, ktore je: 1) v interanete, 2) nema dns zaznam v externej zone, 3) nema podporu na pustanie scriptov/binariek ? ... Let's Encrypt a podobne sluzby su fajn, ale na HW konzolu servra, router a podobne "krabicky" to nedostanes.Ten certifikát může vystavit třeba chytrý domácí router, ten se k tomu hodí. Jinak to, že je zařízení v intranetu, vystavení certifikátu nevadí. To, že nemá DNS záznam v externí zóně je chyba, a doufám, že tenhle nesmysl odejde do věčných lovišť nejpozději s NATem, je to „řešení“ ze stejného těsta. Podporu na spouštění skriptů/binárek pro vystavení certifikátu nepotřebujete. Pokud ta HW konzole serveru, router a podobná krabička umožňuje nahrát privátní klíč a certifikát, tak tam certifikát od Let's Encrypt dostanu. A pokud má to zařízení nějaký certifikát zadrátovaný napevno, aspoň už vím, co příště nekupovat.
ked si to nekontroluje je to jeho chybaNení. Pokud nějaký bezpečák přistupuje k bezpečnosti způsobem „uživatel si musí zkontrolovat, musí vědět, musí znát“, tak nic neumí. Hodit bezpečnost na neznalého uživatele je snadné, ale žádnou bezpečnost to nezajistí. Systém musí být bezpečný sám o sobě, nemůže spoléhat na to, že uživatel se bude pořád o bezpečnost starat.
Tiskni
Sdílej: