Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Řešení dotazu:
Asi jo.
Ještě před chvílí jsem nevěděl, co to systemd je a tak jsem si o tom něco málo přečetl na české Wiki, ale teda moc mne to nenadchlo.
handle_failed_fsck() { log_failure_msg "File system check failed. A log is being saved in ${FSCK_LOGFILE} if that location is writable. Please repair the file system manually." log_warning_msg "A maintenance shell will now be started. CONTROL-D will terminate this shell and resume system boot." # Start a single user shell on the console if ! sulogin $CONSOLE then log_failure_msg "Attempt to start maintenance shell failed. Continuing with system boot in 5 seconds." sleep 5 fi }
* Scanning for btrfs filesystem - btrfs filesystem not found * Checking rootfs consistency - /dev/sda5: recovering journal - /dev/sda5: clean, 261073/3055617 files, 6606870/12206848 blocks
AHOJ k3dAR a pc2005,
odpovím tady na více věcí naráz.
1. Už mi frčí nový Mint
2. Ohledně toho hesla root: mám v Nastavení > Volby přihlašovací obrazovky > Možnosti > Povolit přihlášení uživatele root=zaškrtnuto. Myslel jsem, že když to zaškrtnu, tak že se pak jako root budu moci přihlašovat.
3.
sdb1 - Windows loader
sdb2 - Windows 10
sdb5 - Linux Mint 18.1
a pak bylo to volné místo. Když po vytvoření oddílu na něm (fat32+příznak boot) přestal bootovat Linux, tak jsem ho (fat32) pak v diskpartu ve Windows smazal.
4. už chápu, jak v těchto případech funguje systemd. Mám uložen fstab z domácího desktopu i z notebooku. Vždy pak jen ten řádek pro datadisk zkopíruji a hotovo. Dnes po nové instalaci jsem do desktopu zkopíroval ten řádek z fstabu z notebooku a skončil jsem na stejném místě=Welcome to emergency mode! V tu chvíli mi to docvaklo. Takže jsem zase dál
k3dAR:
napadlo mě, protože vidím, že tomu člověče fakt hodně rozumíš, jestli by nebylo dobrý, že bys sem tam napsal nějakej podrobnej, ale zároveň srozumitelnej článek o něčem. Mě by se na začátek líbil třeba o Clonezille a o tom, jak udělat co nejlépe bootovací flešku. Myslím ale fakt podrobně pro lidi jako jsem já. Že bys třeba u Clonezilly vysvětlil jednotlivé komprese, nebo čeho jak docílit atd. Četl jsem tvoji radu tomu klukovi, co chce na tu akci flešku s linuxem a to s tou fleškou je teda fakt dost zajímavý. Pro mne ale taky málo podrobné. Podle takového návodu bych jí nedokázal udělat. Popřemýšlej o tom. Možná by ti to ve výsledku i ušetřilo čas.
Díky vám, mějte se ...
Musíte ale rootovi nějaké heslo nastavit.Jak prosím?
/dev/sdx /mnt ext4 defaults 0 1pri startu ~90 vterin prodleva a zobrazeno "Welcome to emergency mode!", i presto ze nemam uzivatele root aktivovaneho (= nenastavil sem mu heslo, tedy vychozi chovani "po instalaci"), tak kdyz sem zmacknul Enter (viz "Press Enter for maintenance") tak mi okamzite nabehnul root shell (bezici primo pod uzivatelem root, tedy zadne sudo)...
noauto
). Nebyl v tom „prázdném“ místě třeba swap?
Mimochodem řešení, jak pokračovat v bootování, je tam přímo napsané: press Control-D to continue.
systemd.mask=dev-disk-by\x2duuid-E000477000474CAA.device
a nebude se to snažit jej připojit.
getty
Tiskni
Sdílej: