Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Když v Audacity nahrávám nebo když v Audacity zpracovávám už existující zvukový soubor, tak se mi zvuk trochu znečišťuje šumem. Jedná se sice o malý šum, který není slyšet, ani vidět v audioeditoru, a o hodnotě asi -72 dB, ale přesto mi to vadí, protože to chci kvalitnější. Navíc, když v Audacity na tom jednom souboru dělám více úkonů, tak se těch šumů sejde i víc přes sebe, a hodnota je potom horší, třeba i -60 dB. Abych si to tím šumem neznečišťoval, tak mám dvě možnosti:
Teď jsem si nainstaloval nový Ubuntu 16 a ve zdrojích softwaru žádný rezound nemám. A to jsem prohledal celý Synaptic a celý Centrum softwaru. Jak mám nainstalovat balík Rezound nebo co mám místo toho programu použít?
To "znečišťování šumem" 16. bitu je aplikace ditheru, kterou audacity správně provádí při ořezávání bitů na 16. Proto se standardně zpracování provádí ve větším rozlišení bez ditheru a konverze na 16 bitů s ditherem se dělá až na konci pro finální export.class="separator">
Konverzi samozřejmě zvládá i audacity. Jinak dither v audacity vypneš v nastavení - v češtině je to pod položkou "Náhodný šum".
A jaktože Rezound to "znečištění šumem" neudělal ani při exportu, a to ani když jsem otevřel 32 bitový wav a ukládal do 16 bitového, a ani když jsem v Rezoundu otevřel, zpracoval i uložil 16 bitový wav. O tom jsem se přesvědčil, když wavový soubor, vyrobený Rezoundem jsem znovu otevřel v Audacity a zkusil oblast ticha dát zesílit a nabízelo mi to mínus nekonečně dB. To by potom znamenalo, že se dither nepoužívá ani u exportu, nebo že dither u exportu už nezpůsobí ty šumy?
Podíval jsem se do nastavení v audacity, a tam mám kolem ditheru tyto položky:
Řádek realtime pod nadpisem sample rate converter jsou možnosti fast since interpolace a vysoce kvalitní konvertor vzorkovací rychlosti, mám tam navolené fast since interpolace;
řádek realtime a pod nadpisem dither mám možnosti nic, trojúhelníkový, obdélníkový, ohraničené, a mám vybráno nic;
řádek high-quality pod nadpisem sample rate convertor jsou možnosti fast since interpolace a vysoce kvalitní konverter vzorkovací rychlosti, mám tam navolené vysoce kvalitní convertor vzorkovací rychlosti;
řádek high-quality a pod nadpisem dither mám možnosti nic, trojúhelníkový, obdélníkový, ohraničené, a mám ohraničený.
Toto nastavení mi nic neznečišťuje, pokud vyrábím 32 botové wavy. Když toto nastavení vhodně změním, tak mi to nebude znečišťovat ani když budu používat 16ti bitové vzorkování?
když v Audacity zpracovávám už existující zvukový souborTo by nemělo, Audacity interně používá float32 (přesnost 24 bitů + velký rozsah exponentů). Takže mezivýsledky ukládej v tom a až pak na konci hotový projekt zkvantizuj na 16.
když v Audacity zpracovávám už existující zvukový souborTo by nemělo,....
Máv vyzkoušeno, že když jsem měl povolený dither, a zároveň měl audacity nastavený na 16 bitů, tak se mi zvukové soubory zasíraly tím šumem, dokonce ikdyž jsem do audacity importoval již existující zvukový soubor, a pouze ho exportoval, a už byl znečištěný. A když jem v tom audacity provedl více úkonů, tak se to zašpinilo ještě více. Jak jsem na to celé přišel:
Udělal jsem pokus: Použiljsem zvukový soubor, který obsahuje oblast čistého ticha o hodnotě mínus nekonečně dB. Importoval jsem ten soubor do audacity a označil tu oblast ticha a dal zesílit a ukázalo to mínus nekonečně dB. Zesílení jsem nepotvrdil. Potom jsem ten soubor hned exportoval. Ten nový exportovanýjsem znovu otevřel v audacity a opět označil tu oblast ticha a dal zesílit a ukázalo to už pouze mínus 72 dB. Zesílení jsem nepotvrdil.
Udělal jsem druhý pokus: Importoval jsem ten původní soubor do audacity a označil tu oblast ticha a dal zesílit a ukázalo to mínus nekonečně dB. Zesílení jsem nepotvrdil. Potom jsem na celou stopu aplikoval nějaké nátroje, například ekvalizer, zesílení a podobně. Potom jsem ten soubor hned exportoval. Ten nový exportovanýjsem znovu otevřel v audacity a opět označil tu oblast ticha a dal zesílit a ukázalo to už pouze mínus 65 dB. Zesílení jsem nepotvrdil.
Když jsem tyto dva popsané pokusy provedl znovu, tentokrát s vyplým ditherem, tak se mi nic neznečistilo šumem, například oblasti o hodotě mínus nekonečně dB měly pokaždé mínu nekonečně dB. A to ikdyž jsem měl audacity nastavený na 16 bitů.
Tak co je potom lepší. Určitě vypnutý dither, protože tady se nic nešpiní.
Netuším. Používám pouze Audacity. Ale jestli má ten editor zdrojové kódy asi bych se nebál toho že to nepůjde vypnout. Minimálně tak že to ze zdrojáku promažeš.No jestli to půjde vypnout pouze úpravou zdrojáku, tak bych se toho bál. Zdrojové kódy neupravuji, ani nic nekompiluji, a podobně. Instaluji programy jenom hotovými balíkami z repozitářů nebo při instalaci operačního systému z kolca s tím operačním systémem.
Přesně naopak: Při finálním exportu ho zapni.
Vůbec nevíte, na co to chci, ani jaké mám požadavkyNepříjde mí jako chyba těch co se ti snažili (správně) poradit, to žes jim nedodal přesné a relevantní informace.
Tiskni
Sdílej: