Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
VARIABLE="$(hostname)"a potrebujem to v skripte načítať ale bez toho aby sa ten subshell vykonal test.sh
. /etc/test echo ${VARIABLE} > /tmp/testMomentálne výsledok vo výstupnom súbore je "localhost", ale ja tam potrebujem dostať "$(hostname)" Dúfam, že som sa vykoktal jasne o čo mi ide. Za odpovede vám vopred veľmi pekne ďakujem.
[root@test ~]# cat /etc/test VARIABLE="$(hostname)" [root@test ~]# source /etc/test [root@test ~]# echo ${VARIABLE} localhostA ja chcem tento výsledok:
[root@test ~]# cat /etc/test VARIABLE="$(hostname)" [root@test ~]# source /etc/test [root@test ~]# echo ${VARIABLE} $(hostname)
^VARIABLE=(.+)$
.
source
. Řešení je tedy jak píšete, brát to jako textový soubor a v něm řetězec vyhledat pomocí regulárního výrazu.
`
se také říká apostrof (reversing apostrophe), proto se o '
hovoří jako o jednoduchých uvozovkách (single) a o "
, jako o dvojitých (double) uvozovkách (quote). Nebavíme se zde o typografickém názvosloví, ale o tom, jak se ty znaky v bashi funkčně liší.
/etc/test
, tak asi musíte parsovat text
např.
perl -00 -nE 'say $1 if /VARIABLE\=\"([^"]*)\"/' /etc/test
nejaké premenné a jedna z nich má v sebe subshell
VARIABLE="$(hostname)"
Chyba je v samotné představě, že "proměnná má v sobě subshell". Nic takového se neděje. Jakmile napíšete
VARIABLE="$(hostname)"
tak už v okamžiku toho přiřazení se spustí ten příkaz a do proměnné se uloží jeho standardní výstup. Takže informace o tom, jak ten výstup vznikl, není nikde uložena. Zkuste si třeba
var="$(date)" echo "$var" sleep 5 echo "$var"
Dostanete dvakrát stejný čas, protože příkaz date
se spustí jen jednou při tom přiřazení, ne až při jednotlivých expanzích proměnné. A y proměnné var
se nedá nijak zjistit, že vznikla zrovna jako výstup příkazu date
.
Aby se to chovalo tak, jak si představujete, musel byste mít v tom includovaném souboru něco jako
var_cmd='hostname'a ve skriptu např.
. /etc/test echo "příkaz: '${var_cmd}'" echo "výstup: '$($var_cmd)'"
Tiskni
Sdílej: