Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Zdravim, jak jsem jiz v nadpisu zminil, na notebooku mi nefunguje wifi. Mam momentalne Ubuntu 16.04.2, ale nefunguje ani na Mint, Blackarch, Kali ani na Fedora. Po napsani v terminalu rfkill list all mi vypise toto:
0: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: yes
1: asus-wlan: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no
2: asus-bluetooth: Bluetooth
Soft blocked: no
Hard blocked: no
Co jsem z toho pochopil je to ze mam wifi nejak natvrdo zablokovanou. Prikaz rfkill unblock all nefunguje stejne tak nefugovalo ani preinstalovat system a ani #rm rfkill a pak reboot systemu. Ubuntu ani nenajde ovladace k sitove karte, po instalaci rucne stale wifi nefunguje. Tlacitko na vypinani a zapinani wifi na notebooku zadne nemam. Jedna se o notebook ASUS X75VB-TY027H. Doted jsem jel jen na windows kde mi vse fungovalo jak ma. Blbne pouze Linux. Nevim si uz rady. Vse co jsem zkusil z ruznych zahranicnich for a poraden nepomohlo. Zaroven se chci omluvit za pismo bez diakritiky a mozne prohozeni z a y. Nejsem ani schopen nastavis ceske rozhrani klavesnice...
Najprv prepni pomocou hw tlačidla na Hard blocked no a potom použi rfkill s prikazom unblock. Teraz to máš v takom stave, že ak použiješ hw tlačidlo tak dôjde k inverznému stavu. to je čo bolo zablokovane bude odblokovane a podobne.
lshw
a lspci -v
si nechal přesně vypsat jaký chip je ve wifině a pak hledal jeho se spojitostí s linuxem a problémylsmod | grep wmi
vrátí asus_wmi
. Pokud je to pravda, v adresáři /etc/modprobe.d
vytvoř soubor blacklist.conf
, který bude obsahovat řádek blacklist asus_wmi
. Po restartu by se tento modul neměl zavést, což by mohlo pomoci.
Tiskni
Sdílej: