Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Použití ping není to pravé.Ptoc? Rekl bych ze zrovna ICMP a jeho latence/vypadky jsou idealni na testovani kvality linky.
ping -s # -i #
defaulne je -s 56 a -i 1
Ping pomoci ICMP nebezi pres TCP. Spojeni pres TCP je uplne jiny svet a to i prestoze samo muze vyuzivat ICMP zpravy.Z pohledu linky je úplně jedno, jestli je to TCP nebo ICMP. Prostě se přenášejí například ethernetové rámce. Pro otestování linky může být důležitá maximálně velikost paketu případně jejich množství. TCP je úplně jiný svět, ale až na vyšších úrovních. A dotaz byl na testování linky, ne na testování spojení.
TCP je úplně jiný svět, ale až na vyšších úrovních. A dotaz byl na testování linky, ne na testování spojení.Podle formulace dotazu mi to naopak přijde spíš jako dotaz na testování spojení:
Potřebuju něco co naváže spojení a v něm bude třeba posílat noop a udržovat spojení a když spadne zaloguje to.Ideální by asi bylo testovat oboje, aby byla vidět případná souvislost. BTW by se mi hodilo něco podobného, nejlépe už připraveného s nějakým grafickým výstupem, ale zase nepotřebuju kanón na vrabce - chci otestovat stabilitu dvou tří linek (první, druhý třetí hop a internet) jako podklad pro poskytovatele připojení případně jako argument pro zřízení jiné linky. Že by to měřilo odezvu a ztrátovost a hodilo do grafu. Ideální by bylo, aby to šlo případně spustit i na nějakém RPI. Našel jsem tunu řešení, co byste doporučili? Nechce se mi instalovat komplexní monitorovací nástroj...
# Zpráva k posílání ZPRAVA=noop # Interval odesílání INTERVAL=.3 # 300 milisekund # IP adresa a port k testování HOST=127.0.0.1 PORT=1234 # Příkaz spuštěný při chybě (vložený *jako text*) # Pozn.: V případě delší nedostupnosti je spouštěn pravidelně (po každém selhání) LOG='date' # Příkaz pro testvání (klient -- testující počítač) while true; do while true; do echo "$ZPRAVA"; sleep $INTERVAL; done | nc $HOST $PORT > /dev/null; $LOG; done
# Port (musí být volný, pod 1024 [nebo možná 1025 -- nevím] požaduje root přístup) PORT=1234 # Server while true; do nc -lp $PORT
Tiskni
Sdílej: