Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Hezký podvečer, Měl bych dva dotazy:
1) Rád bych si to trochu ujasnil v linuxových oddílech.
Pokud vím jsou:
/
/boot
/root
/usr (1, 2, ..., x)
/home (1, 2, ..., x)
/swap
(na něco jsem zapoměl?)
Zajímalo by mně, k čemu je který určen (vím přesně jen k čemu je /swap ). Například /usr má prý být největší, protože tam se instalují všechny programy a tam také jsou veškeré uživatelské účty. S programy bych souhlasil, ale proč je tedy můj uživatelský účet v /home, ale účet roota v /usr? Dále by mne zajímalo, které oddíly jsou pro chod systému bezpodmínečně nutné, a které vytvářet nemusím.
2) Druhý dotaz se vztahuje na Linuxový oddíl mezi oddíly Windows. Chci se zeptat, zda nevadí toto pořadí: NTFS - 1. winsystém, linuxové oddíly, FAT32 - společná data pro Win i Lin, NTFS - 2. (podřadný) winsystém. Jde mi o to, zda nevadí to vklínění Linuxu mezi Windowsovské oddíly [tedy resp. jestli to nebude dělat problémy, když Win Linuxové oddíly nevidí - tedy vlastně vidí, ale píšou u nich "Neznámý oddíl", pokud se podívám přes Správce počítače (SCREEN) - oba systémy jsou WinXP].
Děkuji předem
Můžeš vytvořit samostatný oddíl pro jakýkoli adresář mimo /etc, /bin, /sbin, /lib, /dev a /proc. Skutečně můžeš, ale nemusíš.
O tom, co by měly jednotlivé adresáře obsahovat, viz Filesystem Hierarchy Standard.
Máš svatou pravdu.
Ale jedna z těch čtyř primárních jednotek může být extended. Extended potom může obsahovat až 63 logických oddílů (platí pro disky [E]IDE, SCSI disky mohou mít až 15 logických oddílů).
Tiskni
Sdílej: