Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
2 250MB Boot partition # Hex code 8300
Tohle je zbytečné, protože GRUB umí otevírat LUKS, pokud někdo chce mít za každou cenu šifrované dokonce i kernely. Pokud kernely nemusí být šifrované (což podle mě nemusí; jsou přece podepsané a rozumná distra nemají problém s podporou SecureBoot), nejlepší řešení je mountovat EFI partition přímo jako /boot
a mít na ní zároveň taky kernely, třeba v kombinaci se zavaděčem efistub.
…3 partition bude btrfs / a btrfs /home v LVM. Je to takto spravne…
Naprosto špatně. Dělení diskového prostoru na /
a /home
je nesmyslný zlozvyk z minulého desetiletí, kterému je vhodné se vyhnout.
Neexistuje žádný technický důvod předem dělit místo. Smysl použití Btrfs je právě v tom, že se nic nedělí a dostupný diskový prostor (ať už na jednom disku nebo na několika discích) je všude k dispozici, ať už trvale nebo dočasně, ať už v /home
nebo jinde. LVM je v tomto kontextu zbytečné a nadbytečné. Doporučuji mít Btrfs subvolume (nikoliv LVM oddíl nebo jakýkoliv jiný oddíl) pro /
, /home
a /var
, případě pro další adresáře, které by mohlo být potřeba snapshotovat, mountovat se specifickým nastavením atd. Zásada číslo jedna ovšem je: nedělit diskový prostor předem. (Zoufalých dotazů ve stylu "špatně jsem si rozdělil disk a teď nemůžu doinstalovat další software" už tu bylo přespříliš.)
A za dalsi, u bodu 3 si nejsem jisty jestli je Hex code spravne - na to btrfs.
Ono je to téměř jedno. Zařízení, která hex kód opravdu kontrolují, jsou například foťáky a kamery (s SD kartami). Na Linuxu ten kód většinou není až tak rozhodující. Nejčastěji dávám všude "Linux" nebo něco takového.
Tiskni
Sdílej: