Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
source_ip
můj SMTP server, vše je v pořádku (pass
).
Často je tam ale jako source_ip
uvedená adresa Google (třeba mail-sor-f41.google.com [209.85.220.41]
) a policy_evaluated je fail
(i přes auth_results -> spf -> pass
).
V DNS mám SPF Googlu přidané, ale evidentně to nepomohlo: v=spf1 mx a:mx.mojedomena.cz include:_spf.google.com -allE-maily prý padají lidem do spamu a toto fail je asi jediný důvod, který mne napadá. Ale nevím, jak ho řešit. Děkuji za radu.
v=spf1 mx include:_spf.google.com ~all
Nebo
v=spf1 ip4:IP_VAŠEHO_MAIL_SERVERU include:_spf.google.com ~all
mail-sor-f41.google.com [209.85.220.41]
. Ta Gmailová IP je na blacklistu (SORBS), ale to by nemělo vadit, protože v SPF FAQ píšou Only the final mail server is relevant
.
Takže jedině, že by cílový server sledoval všechny servery v hlavičkách a hodil mail do spamu.
Ale to nesouvisí s tím, že to vezme jako source_ip tu gmailovou a vyhodnotí jako fail (navíc ji mám v SPF TXT záznamu v DNS přes ty netblocks1-3.google.com záznamy). Navíc sám Gmail, to nechápu.
Ta Gmailová IP je na blacklistu (SORBS), ale to by nemělo vaditNemělo by to vadit, protože SORBS nikdo rozumný nepoužívá. Když píšete, kudy ten e-mail putuje, asi máte nějaký mail s hlavičkami v ruce. Tak sem ty hlavičky dejte, bez toho vám opravdu nikdo neporadí.
Tiskni
Sdílej: