V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
je potřeba zmenšit souborový systém, vytvořit MD RAID ve správném formátu, kde jsou metadata na konci, a souborový systém opět zvětšitStarý formát s metadaty na konci způsobuje různé podivné problémy, například non-RAID-aware systém se to může pokusit mountnout a rozbije to. Taky bych se bál, že v budoucnu bude méně podporovaný. Osobně bych pro scénář „konverze na MD-RAID1 přidáním druhého disku“ doporučil přidat druhý prázdný disk, vytvořit na něm degradovaný RAID, zkopírovat na něj data (při té příležitosti rovnou můžeš modernizovat nastavení - například zrušit kompatibilitu s DOSem, obalit to LVM, nebo přejít na jiný souborový systém) a po ověření, že všechno z toho disku funguje, přidat do toho RAIDu původní disk.
  Ano, pokud chceš virtualizovat, pak se slušná grafika vyplatí. Nicméně akceleraci by měl umět i ten intel. Otázkou je, kolik můžeš nasdílet paměti, jestli ti správně běží openGL atp.  Stačila by tahle? Můj monitor zvládá max. 1080p. Paměti přiděluji 4096 MB z 16 GB. Při přehrávaní toho videa na YT je využito 1,7 GB, takže pohoda. Jak zjistím, jestli mi OpenGL běží správně?
  Co se týče zálohy, tak záleží, jestli jí chceš řešit v podobě bitové kopie, nebo jen v podobě dat, pak se o tom můžeme bavit dál.  Na zálohu obou systémů (bez datadisku) včetně MBR používám Clonezillu. Data zálohuji zatím ručně Ctrl+c/Ctrl+v. Jak by to prováděl Acronis nevím, ale snad ne jako bitovou kopii. Stačilo by mi, aby se to prostě normálně zazálohovalo.   Mnohem lepší by pro mne bylo mít jako primární systém Linux a virtualizovat Windows. Tady je ale problém s videem na YT (trhané).   Protože už se tu neřeší RAID 1, založím na tohle nové vlákno a dám sem odkaz.
Když ale spustím VirtualBox, tak po spuštění systému se objeví okno se zprávou, že vše vykresluje pouze procesor a že to takhle lze používat pouze v nouzovém režimu, ale v žádném případě standardně.To je spíš problém v tom, že nemáš přídavky pro hosta nebo tak něco. Já Win10 ve VirtualBoxu na prastarém integrovaném Intelu používám a nic se neděje.
Např. při virtualizaci Linuxu Mint, když spustím maximalizované video na YT v rozlišení 1080, tak jede v pohodě a všechna 4 jádra jsou vytížena tak na 70%.Tohle je záležitost video výstupu, nikoli dekódování, a tam jsou na tom všechny grafiky už 15 let stejně.
ano, pro rejpaly (kteri se tvari jako bych mluvil o LVDS) upresnim "nejaky vystup pro pripojeni k LCD monitoru"Tak to bylo jasné, ne?
Tiskni
Sdílej: