OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
je potřeba zmenšit souborový systém, vytvořit MD RAID ve správném formátu, kde jsou metadata na konci, a souborový systém opět zvětšitStarý formát s metadaty na konci způsobuje různé podivné problémy, například non-RAID-aware systém se to může pokusit mountnout a rozbije to. Taky bych se bál, že v budoucnu bude méně podporovaný. Osobně bych pro scénář „konverze na MD-RAID1 přidáním druhého disku“ doporučil přidat druhý prázdný disk, vytvořit na něm degradovaný RAID, zkopírovat na něj data (při té příležitosti rovnou můžeš modernizovat nastavení - například zrušit kompatibilitu s DOSem, obalit to LVM, nebo přejít na jiný souborový systém) a po ověření, že všechno z toho disku funguje, přidat do toho RAIDu původní disk.
  Ano, pokud chceš virtualizovat, pak se slušná grafika vyplatí. Nicméně akceleraci by měl umět i ten intel. Otázkou je, kolik můžeš nasdílet paměti, jestli ti správně běží openGL atp.  Stačila by tahle? Můj monitor zvládá max. 1080p. Paměti přiděluji 4096 MB z 16 GB. Při přehrávaní toho videa na YT je využito 1,7 GB, takže pohoda. Jak zjistím, jestli mi OpenGL běží správně?
  Co se týče zálohy, tak záleží, jestli jí chceš řešit v podobě bitové kopie, nebo jen v podobě dat, pak se o tom můžeme bavit dál.  Na zálohu obou systémů (bez datadisku) včetně MBR používám Clonezillu. Data zálohuji zatím ručně Ctrl+c/Ctrl+v. Jak by to prováděl Acronis nevím, ale snad ne jako bitovou kopii. Stačilo by mi, aby se to prostě normálně zazálohovalo.   Mnohem lepší by pro mne bylo mít jako primární systém Linux a virtualizovat Windows. Tady je ale problém s videem na YT (trhané).   Protože už se tu neřeší RAID 1, založím na tohle nové vlákno a dám sem odkaz.
Když ale spustím VirtualBox, tak po spuštění systému se objeví okno se zprávou, že vše vykresluje pouze procesor a že to takhle lze používat pouze v nouzovém režimu, ale v žádném případě standardně.To je spíš problém v tom, že nemáš přídavky pro hosta nebo tak něco. Já Win10 ve VirtualBoxu na prastarém integrovaném Intelu používám a nic se neděje.
Např. při virtualizaci Linuxu Mint, když spustím maximalizované video na YT v rozlišení 1080, tak jede v pohodě a všechna 4 jádra jsou vytížena tak na 70%.Tohle je záležitost video výstupu, nikoli dekódování, a tam jsou na tom všechny grafiky už 15 let stejně.
ano, pro rejpaly (kteri se tvari jako bych mluvil o LVDS) upresnim "nejaky vystup pro pripojeni k LCD monitoru"Tak to bylo jasné, ne?
Tiskni
Sdílej: