Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
upgradoval jsem system z kubuntu 14.4 na 16.4 a přestala mi fungovat změna zvukovky v průběhu přehrávání. Při spuštění videa se zvuk pustí na defaultní zvukovku, ale občas ho potřebuju pustit na jinou. V 14.4 to fungovalo v ovládaní hlasitosti na hlavním panelu - u každého výstupního proudu bylo možné vybrat zvukovku, v 16.4 to tak nejde a nevím jak to udělat.
Máte s tím někdo zkušenost? Jak to udělat?Řešení dotazu:
Pravděpodobně se ptal na KDE, když jde o Kubuntu.
to je ono! Nejde mi to sice přidat do systémové části panelu (tam kde je ovládaní hlasitosti), ale použít to jde.
MartinJá mám v Plasmě něco takového v tom implicitním ovládání hlasitosti. Viz přiložený screenshot. To drop-down menu se objevuje jenom tehdy, pokud existuje víc než jedna zvukovka.
Dá se tam dostat pravým klikem na repráček v Plasmě v panelu a kliknutím na Nastavení hlasitosti zvuku. Pak se objeví to okno ve screenshotu, kde je vlevo karta Hlasitost zvuku a pak nahoře karta Aplikace.
Ještě je vhodné mrknout na kartu Nastavení, protože některé zvukovky můžou mít špatně nastavený výchozí režim. Například u Bluetooth sluchátek může být potřeba přepnout na režim A2DP.
to by bylo ideální, ale já tam to kombo nemám, i když mám 3 funkční zvukovky a v tom pavucontrol mezi nimi přepínat lze. Ještě mi v tom okně chybí ta záložka Obecné, jinak vypadá podobně jako ten screenshot. Je to fakt verze 16.4?
MartinNe, tohle vůbec není (k)ubuntu. Nicméně KDE bude všude stejné, pokud to není nějaká zastaralá verze. (Neexistuje koneckonců žádná vazba mezi prostředím a distribucí; na jakékoliv distribuci lze mít jakékoliv prostředí nebo libovolně mnoho různých prostředí.)
Tohle přepínání mi funguje v Plasmě 5.8.7 a 5.11.5. Jiné verze tady po ruce nemám. Pokud je to nějaká starší verze, je možné, že to tam ještě nebylo.
Alternativou může být skrytí Plasma widgetu pro zvuk a použití starého dobrého (nebo špatného?) programu kmix. V KDE 5 je pořád ještě k dispozici a dá se nainstalovat jako balíček. V kmixu se dá kliknout pravým tlačítkem myši na nějaký proud přehrávání a v tom drop-down menu je možnost přepínat mezi zvukovkami. Taky má integraci do systémové části panelu a vypadá skoro jako ten původní Plasma widget.
Tiskni
Sdílej: