Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »systemd-nspawn jako by byl jen pro pár systemd nadšencůNejsem systemd nadšenec, ale nspawn používám několik let (i s veřejnými adresami) a nevidím problém.
pokud vám nevadí, že ip adresa virtuálu bude za NATem a DHCPProč to?
Na jiné použití zdá se chybí dokumentace.Popis, jak v dané distribuci nastavit síť, snad existuje. Pokud používáte systemd-networkd (což bych pro nspawn kontejner doporučoval), tak máte pěknou dokumentaci přímo od autorů systemd. Jinak to, že v některých projektech lze IP kontejneru (používám třeba i FreeBSD jaily) nastavit zvenčí, nepovažuji za bůh ví jakou výhodu. Pokud mám fyzický stroj nebo plnou virtualizaci, také nenastavuji IP "zvenčí". Proto nevidím u nspawn problém, naopak, sít nastavuji úplně stejně jako na fyzickém stroji nebo plné virtualizaci. V mém případě tedy pomocí systemd-networkd.
macvlan0Proč macvlan? Já používám veth (
--network-veth
, resp. VirtualEthernet=yes
) a na hostitelském systému tu příslušnou veth síťovku jen strčím do bridge na příslušnou fyzickou síťovku. To mi umožňuje připojit daný kontejner do dané fyzické sítě, jen přiřazením do konkrétního bridge.
Tj konfig v /etc/systemd/nspawn/stroj.nspawn
:
[Exec] Boot=on [Network] VirtualEthernet=yes Bridge=br0Tohle je jediné nastavení kontejneru na straně hostitele a v kontejneru je jen nastavení sítě (systemd-nspawn) a je to.
Pak ale nejspíš nebude problém ze vnitř virtuálu od sítě odpojit celý fyzický stroj a to třeba i omylem.Řekl bych, že podobný, jako z kteréhokoliv jiného stroje na síti. Rozhodně nemusíte kontejnery připojovat na stejnou fyzickou sít, na které máte adresu fyzického stroje. Případně fyzický stroj může mít servisní ip, která bude jiná (z jiného rozsahu), než ip pro komunikaci s kontejnery. Atp.
Nebo má každý container vlastní routovací pravidla stejně jako má možnost mít vlastní firewall nastavovaný zevnitř?Ano, může mít vlastní routy.
Tiskni
Sdílej: