OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den.
Měl bych spíše takový obecný dotaz jak postupovat.
Chtěl bych trochu zabezpečit siť(Ano GRDP je trochu motivace).Nevím jak to uchopit. Myšlenka je taková. Jeden centrální DHCP server pro více různych lokalit a více VLAN(oddeleni,user,hoste atd.). To publikované do DNS, který bude sloužit pro windows domenu přece jen AD bez DNS nejede. Jedno místo kde se bude evidovat seznam HW a k tomu MAC adres. Přemýšlel jsem i o radius servru(daloradius),ale zase se mi nechce hned na zažátek řešit distribuce certifikátu.
Nějaký tip jak to uchopit nebo jak začít?
Děkuji za navedení
MŘešení dotazu:
Tak domácí prostředí je OK.
Tam stačí jakou routr mikrotik s wifi. Zname zařízeni maš zadané do DHCP a a heslo na WiFi nikomu nemusíš říkat.
Pokud dojde navštěva řekneš mu heslo na Wifi pro hosty a na mikrotik mi zakážeš vstup do tvé VLAN a pustiš ho ven jen na 80 a 443 např.
Děkuji za info
Takové nakopnutí jsem potřeboval.
Děkuji moc Maxi
Tiskni
Sdílej: