Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,809 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější superpočítač v Evropě JUPITER Booster s výkonem 1,000 exaFLOPS je na čtvrtém místě. Nejvýkonnější český superpočítač C24 klesl na 192. místo. Karolina, GPU partition klesla na 224. místo a Karolina, CPU partition na 450. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Microsoft představil Azure Cobalt 200, tj. svůj vlastní SoC (System-on-Chip) postavený na ARM a optimalizovaný pro cloud.
Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Cloudflare, tj. společnost poskytující "cloudové služby, které zajišťují bezpečnost, výkon a spolehlivost internetových aplikací", má výpadek.
Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou
… více »Byla vydána nová verze 2.52.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 94 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
VKD3D-Proton byl vydán ve verzi 3.0. Jedná se fork knihovny vkd3d z projektu Wine pro Proton. Knihovna slouží pro překlad volání Direct3D 12 na Vulkan. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora AMD FSR 4 (AMD FidelityFX Super Resolution 4).
Hezký den,
Požívam MDK 9.1 a mám modem s chipem Rocwell 56Kb HCF (interní - PCI). Stáhnul jsem si nejnovější driver a nainstaloval jej (sice mi to hlásilo něco ve smyslu, že balíček má špatnou signaturu, ale to jsem ignoroval). Ke konci instalace jsem slyšel, jak si systém ošahává modem a to bylo vše. V /dev se nacházelo nové zařízení modem, proto jsem v KPPP vybral právě /dev/modem. Pomocí průvodce jsem si vytvořil účet u Volného a posléze změnil číslo na 971200111, protože bylo ještě s nulou na začátku. Ještě jsem zakázal čekání na oznamovací tón (nebo jak se to přesně jmenuje) a zadal si AT příkaz ATM0 aby mi modem neřval. Úspěšně jsem se připojil - ovšem ihned po připojení na mne vyskočila hláška něco ve smyslu "Chyba v účtování, nelze se připojit k /Argentina.rst". Celkem mě to zarazilo (hlavně ta Argentina), ale pokud jsem kliknul na OK a hláška zmizela... stále jsem mohl normálně surfovat :). Nicméně jsem se zkusil odpojit... proběhlo OK, ale pokud jsem ale zvednul telefon... pořád nějak pištěl (nezdálo se mi, že by šlo o normální přenos, prostě jen jeden druh tónu z té směsice, která je slyšet při normálním připojení)... nebylo slyšet tú tú tú :). Pomohl jedině restart Linuxu. /Argentina.rst na mně vyskočila pak vždy, když jsem se připojil. Tušil jsem zradu v průvodci a přednastavených položkách pro naši zemi, proto jsem vytvořil nový účet pro připojení ručně. Modem se připojoval, přičemž ale při přihlašování do sítě náhle zavěsil a vyhodilo mi to hlášku něco ve smyslu, že KPPP démon byl neočekávaně ukončen... kód chyby 16. Pokud jsem se znovu zkusil připojit pomocí účtu vytvořeného průvodcem... vše OK až na /Argentina.rst.
Může mi tedy někdo vysvětlit vo co go? Díky předem
Můžeš prosím tě uvést adresu, odkud sis daný ovladač stáhnul, abych věděl, kam nemám "chodit".
jestli by jste mohl připojit drobné vysvětlení (md5sum, echo, jakemu spravci (?))
díky
Tiskni
Sdílej: