Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
list="$(ls)"
for file in "$list"
do
rm -r "$file"
done
Já bych, ale potřeboval načíst pouze soubory a né složky. Takže bych rád místo načtení souboru použil find - nicméně takhle to nefunguje:
list="$(find -maxdepth 1 -type f)"
for file in "$list"
do
rm -r "$file"
done
Řešení dotazu:
find -maxdepth 1 -type f -exec rm -f -- {} +nebo
find -maxdepth 1 -type f -print0 | xargs -0 rm -fPokud chceš něco složitějšího, tak sáhni po vhodnějším nástroji, než je Bash. Ušetříš si spoustu času a trápení. Tvůj "$list" totiž není pole ale jeden string. Když nenapíšeš uvozovky, tak for bude procházet jednotlivé části toho stringu oddělené $IFS (defaultně mezery), což znamená, že názvy souborů s mezerou se rozpadnou.
Zmiňuješ pole, ale ve svém skriptu žádné pole nepoužíváš. Proto mi není jasné, co přesně nefunguje. Doporučuji přečíst si kapitolu o polích v manuálové stránce Bashe.
Následuje varianta tvého skriptu s opravdovým polem, která je ovšem (stejně jako původní skript) velmi špatný nápad, protože nepodporuje soubory s mezerami v názvech. Chybně je rozdělí na několik prvků pole.
list=($(find -maxdepth 1 -type f)) for file in "${list[@]}"; do rm "$file" done
Mimochodem, je škoda nevyužít faktu, že rm
přijímá víc argumentů:
rm "${list[@]}"
Tohle^^^ je ale taky svým způsobem špatně, protože to nebude fungovat, pokud celková délka názvů souborů překročí limit pro velikost pole argv
na dané platformě. Proto je lepší použít find ... -exec ... {} +
, jak už tu bylo řečeno — tam tento problém nenastane.
Snad ještě doplním, že budeme-li striktně trvat na poli, samozřejmě existuje i možnost správně podporovat mezery:
readarray -t list < <(find -maxdepth 1 -type f) for file in "${list[@]}"; do rm "$file" done
Tohle^^^ ale selže pro soubory, které mají v názvu konec řádku. Takové soubory bohužel můžou klidně existovat, čistě teoreticky. Například:
touch ' '
Proto je v podstatě jedinou korektní variantou něco na způsob find ... -print0 ...
. Nebo to celé napsat v jazyce, který důsledně rozlišuje mezi kódem a obsahem proměnných; Bash bohužel míchá obojí dohromady.
arr=( * ) for f in "${arr[@]}"; do [[ -f $f ]] && rm -- "$f" doneA kvoli poradiu expanzie (vid man bash) to riesi aj medzery v nazvoch suborov a ine veci. Newliny v nazvoch suborov sice nie, ale kto ich pouziva, tak si za to sam moze.
Tiskni
Sdílej: