Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
A odkud na ně chcete komunikovat, z internetu?Z té VPN. Z Internetu se na RFC1918 adresy komunikovat samozřejmě nedá. Problém je v tom, že si nemůžu do zóny přidat
intranet.hrach.eu IN A 10.11.22.33a pak nastavit klientovi VPN a jemu by to pak fungovalo. Ale je pravda, že tazatel má site-to-site, takže má nejspíš resolver pod kontrolou.
A co tedy řešíš?Řeším, jak se odkazovat se na zařízení ve vnitřní síti přes DNS jména, a to i v případě, kdy uživatelé nepoužívají resolver z té sítě - například protože public DNS zrovna frčí, nebo protože se tam připojují VPNkou z domova, kde používají svůj vlastní resolver.
Jinak bych doménu hrach.eu poslal přeložit na internet a pro intranet.hrach.eu bych vrátil tu privátní IP.To právě nejde, protože některé resolvery je začaly blokovat jako ochranu proti DNS rebindingu.
Problém je v tom, že si nemůžu do zóny přidatProč by to nešlo?intranet.hrach.eu IN A 10.11.22.33a pak nastavit klientovi VPN a jemu by to pak fungovalo.
Co pamatuju, tak proxy.pac socks 5 rozumí a Google mi to potvrzuje.Řeč ale nebyla o SOCKS5 obecně, ale o tom, že se požadavky na SOCKS5 proxy posílají s DNS názvy a ne s IP adresami, takže DNS názvy pak překládá ten proxy server. Tedy to, co dělá Firefox, když zapnete volbu „Použít proxy server pro DNS při použití SOCKS v5“. Jak se tohle nastavuje v proxy.pac?
return "SOCKS5 localhost:8080; SOCKS5 localhost:8081";pro jistotu schéma větvení (zdroj)
function FindProxyForURL(url, host) { // variable strings to return var proxy_yes = "PROXY 10.130.16.60:8082";tak by to na proxy mělo odesílat ten provoz, co je definovaný, ať už to je IP nebo nějaké FQDN.
var proxy_no = "DIRECT";
if (shExpMatch(url, "http://finance.yahoo.com*")) { return proxy_no; }
if (shExpMatch(url, "http://news.yahoo.com*")) { return proxy_no; }
if (shExpMatch(url, "http://www.google.com*")) { return proxy_no; }
if (shExpMatch(url, "http://video.google.com*")) { return proxy_no; }
if (shExpMatch(url, "http://zh-cn.facebook.com*")) { return proxy_no; }
if (shExpMatch(url, "http://10.130.16.150/*")) { return proxy_no; }
// Proxy anything else return proxy_yes;
isResolvable()
, isInNet()
nebo dnsResolve()
.
Takže DNS resolver, má-li být použitelný, musí umět tu ochranu pro určitou doménu vypnout, nebo jí umět vypnout alespoň globálně.Mně šlo o to, když se do VPN připojují vzdáleně uživatelé, u kterých netuším, jaký resolver používají (a může se to měnit když se přesunou). Jediné co mě napadlo je nastavit jim (např. v OpenVPN přes
push dhcp-option DNS
) svůj resolver pro všechno…
Jediné co mě napadlo je nastavit jim (např. v OpenVPN přes push dhcp-option DNS) svůj resolver pro všechno…To se přeci s VPN běžně dělá. Jinak by vám nefungovaly při připojení přes VPN DNS názvy v místní síti. Bohužel je pořád ještě doba, kdy jsou naprosto běžné IPv4 NATy, privátní IPv4 adresy a domény
.local
.
To se přeci s VPN běžně dělá.Mně to přijde jako prasárna: 1) šmíruju tím nesouvisející aktivity uživatele, 2) uživatel nemůže být (bez fakt husté konfigurace zahrnující vlastní resolver a delegace) připojen do dvou VPN současně.
Jinak by vám nefungovaly při připojení přes VPN DNS názvy v místní síti.Já strkám názvy z vnitřní sítě do veřejného DNS stromu.
Bohužel je pořád ještě doba, kdy jsou naprosto běžné IPv4 NATyŘešení „hurá, zahodíme openvpn a všude bude ipsec“, které navrhuje Michal Kubeček výše, a které by se mi taky docela líbilo, podle mě narazí na to, že zatímco pro openvpn stačí povolený jeden TCP nebo UDP port, ipsec bude z různých veřejných sítí blokován buď úmyslně, nebo chybnou konfigurací.
privátní IPv4 adresyTrochu se bojím, že to někoho napadne i u fc00::/7.
.local
a podobné, není jiné řešení. Ono je dokonce běžné do VPN směrovat celý provoz, oproti tomu jsou DNS dotazy prkotina. A i když to tak není, připojení do dvou VPN bude často problém i z důvodu konfliktu rozsahů privátních adres. IPv4 způsobuje mnohem víc problémů, než jenom NAT…
Já strkám názvy z vnitřní sítě do veřejného DNS stromu.Já to tak také dělám. Když už musíme používat privátní IPv4 adresy, je to pořád lepší, než používat ještě privátní domény. Blokovat privátní rozsahy v DNS resolverech je chyba a je potřeba to řešit v těch resolverech.
Řešení „hurá, zahodíme openvpn a všude bude ipsec“, které navrhuje Michal Kubeček výše, a které by se mi taky docela líbilo, podle mě narazí na to, že zatímco pro openvpn stačí povolený jeden TCP nebo UDP port, ipsec bude z různých veřejných sítí blokován buď úmyslně, nebo chybnou konfigurací.
Ať čtu původní dotaz jak chci, vyznívá mi jako dotaz na implementaci permanentního propojení dvou (nebo více) firemních poboček, ne jako dotaz na to, jak umožnit lidem připojení do sítě tak, aby to nějak fungovalo i z všelijakých podivných hotelových, letištních či obchoďákových sítí. A pro takový účel mi vxlan + IPsec připadá jako zdaleka nejvhodnější (pokud nestačí IPsec samotný).
Tiskni
Sdílej: