Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
logrotate.timer
a logrotate.service
jsem nijak neupravoval. Poradíte, co s tím?
/var/log/messages: 2018-06-01T00:00:01.680529+02:00 as-01 systemd[1]: Starting Rotate log files... ... 2018-06-01T00:01:26.858558+02:00 as-01 systemd[1]: Started Rotate log files. Apache error_log: [Fri Jun 01 00:00:43.276760 2018] [mpm_prefork:notice] [pid 17021] AH00169: caught SIGTERM, shutting down ... [Fri Jun 01 00:01:26.845630 2018] [mpm_prefork:notice] [pid 31292] AH00169: caught SIGTERM, shutting down
logy od Apache se rotují a v postrotate skriptu se Apache restartuje.
běh Apache neřídí systemd, ale je spouštěn/restartován ručně vlastními skripty.
Z toho usuzuji, že Apache ti pak běží v cgroupě patřící logrotate.service a tu systemd pozabíjí, jakmile hlavní proces služby logrotate skončí.
Ověř to pomocí systemd-cgls
nebo systemctl status $APACHE_PID
.
Proč se vyhýbáš spouštění Apache v jeho vlastní systemd službě?
KillMode=processdo
/usr/lib/systemd/system/logrotate.service
.
/etc/systemd/system
a ne tak, ze se budes hrabat v /usr/lib
Opravdu zasnu nad nekterymi komentari. Mame tu systemd coz je pokrok - dostali jsme (my linuxaci) konecne moznost dohledu nad service. Nehlede na paralelni spousteni sluzeb. Co je na tom spatneho? Kdyz systemd prisel chtelo se mi zvracet/brecet, ale casem jsem mu dal sanci a ono to je opravdu ku prospechu veci.
To ze ma nekdo sprasenou konfiguraci a micha jablka s hruskama prece neni vina systemd! Sprasit jde i init (sysv).
Kdyz vam nesedi systemd muzete pouzity distro bez nej. Je jich sice jako safranu, ale porad jsou napr. Slackware, dale klon Debianu Devuan... Bohuzel vam musim garantovat, ze drive nebo pozdeji stejne prejdou i tyto distribuce na systemd. Duvodem je narocnost neustaleho predelavani vsech sluzeb z dnes uz standartniho systemd na initd (viz. rozdil mezi sysv a systemd). Jen si prectete zpravy o Devuanu jak dloho jim trvalo predelani a stejne stale patri do skatulky nestabilnich.
Nejvice vyuzivane distribuce na serverech (Debian, CentOS a jejich klony) maji systemd.
Tiskni
Sdílej: