Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Řešení dotazu:
Aky linux? Aka wiki? Normalne nabootuj livedvd/usb a sprav to v grafike. Napriklad pre ubuntu
sudo gedit /etc/fstab
ESC : wq ENTERpripadne nevim jestli neni dostupne nano (nano /etc/fstab), kde jak ulozit napovidaji zkratky dole....
sudo findmnt --verifypokud bys to mel spatne, dostanes varovani a nemusis az pak resit pri nabehu systemu...
No mám 3disky, co chci připojit, /dev/sdb,/dev/sdc,/dev/sdd, tak jsem zkoušel připojit do stab toto
blabla... předešlý texty...
#
/dev/sdb /media ntfs defaults,umask=000, 0 0
#
/dev/sdc /media ntfs defaults,umask=000, 0 0
#
/dev/sdd /media ntfs defaults,umask=000, 0 0
přesně takhle jsem to zadal, a dopadlo to jak to dopadlo. Mámblbě? Jsou to ntfs disky, chci aby všichni měla všechna práva a aby se připojily po startu
/dev/sdXY /mnt/nejakejmenodisku ntfs-3g defaults,uid=1000,gid=1000,nls=utf8,umask=0222,dmask=022,fmask=133,nodev,nosuid,nofail 0 0misto sdXY si dopln sve disky(X) s cislem oddilu(Y)... pomuze ti napr.:
lsblk --output NAME,VENDOR,MODEL,SIZE,FSTYPE,LABEL,UUID,MOUNTPOINTtake je vhodne misto /dev/sdXY v fstab pouzit identifikator disku (UUID), ten je jedinecnej a nehrozi pripadne prehazeni disku, pokud by si jim napr. prohazel SATA kabely... to by vypadalo (napr. UUID si musis v tom lsblk vypisu najit sve
UUID=11111111-2222-3333-4444-555555555555 /mnt/nejakejmenodisku ntfs-3g defaults,uid=1000,gid=1000,nls=utf8,umask=0222,dmask=022,fmask=133,nodev,nosuid,nofail 0 0pak doporucuju misto do /media/neco (kam se pripojujou vymene disky) to pripojovat do /mnt/neco, s tim ze si pro kazdy disk (tak ci tak) musis ten adresar vytvorit:
sudo mkdir /mnt/prodisk1 /mnt/prodisk2 /mnt/prodisk3
mount
i /etc/fstab
je něco někam
. Tak, jak to máš teď zapsané znamená, že připojuješ tři různé DISKY (sdb až sdd) na jeden mountpoint (/media). To je špatně hned dvakrát. Za prvé připojovat více blokových zařízení na jeden mountpoint není možné, za druhé nechceš připojit disk jako takový, ale ODDÍL na tom disku. Tvůj fstab by tedy měl vypadat spíš asi takto:
/dev/sdb1 /media/disk_1 ntfs defaults,umask=000, 0 0 /dev/sdc1 /media/disk_2 ntfs defaults,umask=000, 0 0 /dev/sdd1 /media/disk_3 ntfs defaults,umask=000, 0 0Ty adresáře
disk_1
až disk_3
budeš muset nejdřív vytvořit. Dále je lepší připojovat oddíly podle jejich UUID, tak se totiž nemůže stát, že pokud disk připojíš na jiný port a změní se jeho identifikátor, mount selže. Informace o dostupných discích, oddílech na nich atp. zjistíš třeba z lsblk -f
.
Tiskni
Sdílej: