Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
dd if=in_file of=out_file bs=1M count=50
dd if=in_file of=out_file bs=10M count=5
Ale druhy sposob menej zozerie systemovych prostriedkov (vykon). Pri druhom sposobe menej dochadza prepinani jadro/system. Lepsie sa pouzije cache. Lebo plati, cim vecsie bloku presuvas, tym je mensia rezia dat.
Pokial NFS pracuje na rezime malych bloko 500k, tak nestihne nieco to tak rychlo spracovat (lebo aj system musi nechat cas na vykonanie ukonu napr. zapis realne na disk, ostatny musia cakat).
Pri nts je dotazovanie client-server vecsie. ....
Pri nfp vies nastavit rychlost na servere/client aby nevytazoval az tak system, ze by brzdil druhych.
dd if=in_file of=out_file bs=1M count=50 dd if=in_file of=out_file bs=10M count=5
Na nahravanie nepouzivaj NFS, ale pouzi (s)ftp. Ma mensiu systemovu narocnost.
SFTP? To myslíte vážně?
Pri druhom sposobe menej dochadza prepinani jadro/system.
Kdybyste používal třeba 4KB bloky tak neřeknu. Ale takhle musím přemýšlet, jak asi máte rychlou síť a disky, aby těch 45 context switchů hrálo nějak významnou roli.
scp
na kopírování i mezi dvěma počítači propojenými přímo kabelem, obvykle proto, že je s tím nejméně práce (tedy pro mne). Ale určitě bych si netroufl to zdůvodňovat "menší systémovou náročností". :-)
atop
...ale NFS se nehodí ani pro jedno z toho.Nesouhlasím, produkční db (Oracle 12.2) jedeme přes NFS4.1 (2x10Gbit) pro cca 1k klientských procesů. IOPS nám na poli u DB leze na 5000
Tiskni
Sdílej: