PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »netstat --program --numeric-hosts --numeric-ports --extend find -inum 123456
$ rpmverify kernel-core-4.18.9-100.fc27.x86_64
.M....... g /boot/System.map-4.18.9-100.fc27.x86_64
.M....... g /boot/initramfs-4.18.9-100.fc27.x86_64.img
Vzhledem k tomu, že bootuji mašinu jen a POUZE po upgrade kernelu, tak by to mělo jet vždy na novém a čistém kernelu, tedy pokud přátelé mistra L něco nenacpali rovnou do distribučního kernelu, což mi přijde poněkud amatérské. Používám moduly z distribuce, nic vlastního nebo nvidia blob atd. Jak mám poznat, že mezi těmi šedesáti moduly je nějaký atypický? Od pohledu mi přijde atypická nejmíň polovina, samé podivné zkratky, Jak mám poznat, že mezi těmi šedesáti moduly je nějaký atypický? Od pohledu mi přijde atypická nejmíň polovina, samé podivné zkratky,Preto je spravca serveru praca a nie len konicek ;) ... Skratime cas ... nainstaluj si cisti instalacii a budes mat skoro 100% istotu.
Jak jste přišel na to, že je "neexistující"? Podle whois patří "baud linker network co., limited" z Hong Kongu. Takže nejspíš nějaký script kiddie.
Pomlčka místo čísla/jména procesu znamená, že (a) ten socket je jádra nebo (b) proces už ho zavřel. Nechce se mi dohledávat, kdy přesně se nový socket přiřadí procesu, ale je dost pravděpodobné, že v tomhle okamžiku (ještě nebyl dokončen three-way handshaking) to ještě není - vlastně to dost možná ještě pořád je request socket.
Takže jediná zajímavá otázka je, proč nevidíte ty SYN packety, na které je to odpověď, ale to je nejspíš tím, že jste si logovací pravidlo přidal jen do chainu OUTPUT
.
fakt, že má někdo zaregistrovaný nějaký rozsah ip přece neznamená, že konkrétní adrese nějaka služba skutečně žije
Vy jste napsal "neexistující IP", ne "adresa, na které neběží žádná služba".
SYN pakety jsem neviděl, pravda, ani jsem je nelogoval.
Pokud s jistotou nevíte, že žádné nebyly, princip Occamovy břitvy radí začít spíš hypotézou, že to je opravdu odpověď na SYN zvenku, než předpokládat, že váš systém posílá SYNACK pakety sám od sebe.
a odpovídá můj apache
Možná jsem to včera nenapsal dost jasně, takže to zkusím teď. V téhle fázi ještě není spojení navázané, takže Apache s tím nemá nic společného. Ten jen zavolal listen()
a accept()
, ale dokud nebude dokončen "3-way handshaking", je to zcela v režii jádra a accept()
se nevrátí.
mi není jasné, proč se to ukazuje jen po rebootu (nebo restartu apache), jen z jedné adresy a po několika sekundách to skončí
Těžko říct. Otázka je, jestli se to nárazově nestává i jindy, jen jste si toho nevšiml. Nebo to může souviset s nastavením paketového filtru nebo něčeho jiného.
Nejdřív napíšete
Pokud na portu 80 spustím regulérní httpd.service, tak mi ss samozřejmě napíše, že se jedná o apache.
a potom zase
popsané chování se objevilo po startu httpd.service, což je apache
Tak poslouchá tam ten apache nebo ne? Co je to "regulérní" a "neregulérní" http.service
? Jestli chcete poradit, tak napište pořádně, co děláte a jak to máte nastavené; na hru na schovávanou není nikdo zvědavý (ta adresa 147.111.111.111 je, předpokládám, také vymyšlená).
Tiskni
Sdílej: