Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Používám Linux. V roce 2015 jsem si koupil USB externí pevný disk, vymazal jsem z něj zbytečné soubory, jako je manuál, nějaký program pro Windows a podobně, a tyto věci jsem si pro jistotu před tím okopíroval do počítače a vypálil. Externí disk byl potom nejspíš prázdný. V tom externím disku jsem si vyrobi složku moje-data a do ni jsem si nakopíroval z počítače všechny svoje uživatelské data, ať mám zálohu.
Potom byl nějakou dobu (únor2018 až září 2018) můj počítač mimo provoz a zrovna jsem potřeboval něco na svých zálohovaných datech upravit a neměl jsem čas čekat, až se počítač opraví, měl jsem hodně práce. Tak jsem si koupil notebook s Windows 10, protože jsem si nemohl vybírat. Data z externího diku, na kterých jsem potřeboval dělat, jsem si uložil do toho notebooku a udělal na těch souborech všechno, co jsem potřeboval. Bylo to v únoru 2018.
V září 2018 jsem byl hotový, tak jsem připojil ten externí disk k notebooku a všechny upravené data jsem uložil na ten externí disk a data, které byly na tom externím disku už zbytečné, jsem vymazal z toho disku.
Už konečně ten počítač s Linuxem funguje, a něco z toho externího disku jsem ukládal do počítače. Než jsem začal, všiml jsem si, že je na tom externím disku něco navíc kromě složky moje-data, ve které jsou moje soubory a složky. Mimo složku moje-data jsem našel:
Co to jsou za soubory a složky mimo moji složku. Od kud se vzaly. Můžu je vymazat, aniž bych se musel bát, že přijdu o data v moji složce, nebo že se v te moji záloze něco zneprovozní?
Řešení dotazu:
$recycle.bin
je „Koš“. Co vyhodíš, to tam je přesunuto (což je velmi levná operace) a teprve když dochází místo na tom disku, tak se to skutečně maže. V klidu to můžeš smazat – je tam to, co jsi v únoru smazal.
Ten zbytek jsou nějaká nezajímavá metadata, co ti nejspíš nebudou chybět – na Linuxu určitě ne, na Windows si pak třeba indexer osahá ten disk znovu.
Tiskni
Sdílej: