Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
# Terminal on serial lines... # T0:23:respawn:/sbin/getty -8 -h -L ttyS0 115200 vt220 T1:23:respawn:/sbin/getty -8 -L ttyS1 115200 vt220 # COM2 - Rx/Tx only, no hw-flow! T2:23:respawn:/sbin/getty -8 -h -L ttyS2 115200 vt220A když spustím na druhé mašině minicom, tak se normálně přihlásím a vše funguje ok. Potíž je ale s jádrem (a s BIOSem, ale ten upravit by mohlo být snadné), když dám do lilo.conf:
append="console=ttyS0,115200 console=ttyS1,115200 console=ttyS2,115200"tak to bohužel používá konzoli jen na ttyS. V dmesg to taky vypíše jen:
[ 0.000000] Kernel command line: auto BOOT_IMAGE=linux ro root=LABEL=*censored* console=ttyS0,115200 console=ttyS1,115200 console=ttyS2,115200 ... [ 0.000000] Console: colour dummy device 80x25 [ 0.000000] console [ttyS0] enabledCož asi bude tím, že i v dokumentaci píšou:
Note that you can only define one console per device type (serial, video).Co tedy s tím? Docela bych to potřeboval, jednak kvůli hláškám jádra při bootu, jednak pro případ, že by se stroj zasekl při bootu a chtěl do rootovské konzole. Existuje nějaký trik? Nebo patch do jádra? Nebo páka na to, aby si to Linus konečně opravil? [*verzweifelt*]
traditionally, for getty and other login processes, the value of the id field is kept the same as the suffix of the corresponding tty=> ttyS0.. Imho. proc jedna konzole nestaci?
Jen bokem, nemel by byt v /inittab jako id S0,S1,S2 misto T0,T1,T2 viz man
Může být, já jsem jen upravil to, co tam bylo už z distribuce, nad těmito konvencemi jsem nekoumal a fungovalo mi to.
Imho. proc jedna konzole nestaci?
Jedna konzole je pro připojní externího PC (laptopu).
Jsou to dva stroje (PC Engines APU) ve funkci domácího routeru/serveru zapojené tak, aby v případě výpadku bylo možné, aby jeden zastal funkci druhého. Jsou v jedné skříni a interně mají vzájemně propojené ttyS2 <-> ttyS3 (v TTL 3.3V logice), tak aby bylo možné se na dálku vrtat např. v konfiguraci sítě bez rizika, že to člověk už neopraví.
Ještě plánuji připojit raspberryPi, jehož hlavní funkcí bude resetovat obě desky a v případě nutnosti do nich přes SPI nahrát novou verzi BIOSu. Vzhledem k tomu, že desky mají vyvedený ttyS1 na headeru v TTL 3.3V logice, tj. stejně jako RPi, se přímo nabízí ještě pro sichra mít konzoli přístupnou alespoň na jedné desce z toho RPi.
Ale to už by byla jen taková třešnička. Důležité je, aby byl přístup na konzoli vždycky z toho druhého stroje, a pak přes klasický RS232, co ty desky mají vyvedený ven, aby když tam člověk bude fyzicky, aby nemusel všechno rozebírat a shánět převodník na 3.3V TTL logiku..
Jedná se o síť v rodině, kterou mám >500km daleko a chci ji udělat co nejvíce "idiotensicher", aby se s tím na dálku dalo něco udělat v případě výpadků (těch teď bylo několik vinou kolísání napětí v síti, vyřešil jsem to koupí UPS, ale stejně chci co největší redundanci...)
určitě by šel výstup TTYS0 hardwarově "rozdvojit" a poslouchat 2ma sériovkami na tom samém výstupu z desky(drátě), ale s opačným směrem by byl problém, praly by se vysílače, tam to nejde, jedině přepínač...
Jenže o kousek níž je také
Note that you can only define one console per device type (serial, video).
Ale takhle z hlavy nevím, jestli je za tím nějaký hlubší důvod nebo je to jen důsledek implementace. V každém případě by to stejně nebylo moc praktické, už jedna sériová konzole může někdy nepříjemně zdržovat.
The Linux kernel has 2 general types of console drivers. The first type is assigned by the kernel to all the virtual consoles during the boot process. This type will be called 'system driver', and only one system driver is allowed to exist. The system driver is persistent and it can never be unloaded, though it may become inactive.Ještě něco nejasného? Soudruh Grunt vždy rád vysvětlí a zpříjemní den
chceš logovat ještě před inicializováním subsystémůZde si dovolím malé poupravení: Subsystémy inicializované jsou. BIOSem. Doporučuju projít si kód ve složce arch/x86/boot (není toho moc). V podstatě veškerý kód co tam je se umisťuje před rozbalení a spuštění hlavního jádra (je to vlastně nekomprimovaná přímo spustitelná hlavička vmlinuxu). Úplně nejúchvatnější je ovšem main.c:
void main(void) { /* First, copy the boot header into the "zeropage" */ copy_boot_params(); /* Initialize the early-boot console */ console_init(); if (cmdline_find_option_bool("debug")) puts("early console in setup code\n"); /* End of heap check */ init_heap(); /* Make sure we have all the proper CPU support */ if (validate_cpu()) { puts("Unable to boot - please use a kernel appropriate " "for your CPU.\n"); die(); } /* Tell the BIOS what CPU mode we intend to run in. */ set_bios_mode(); /* Detect memory layout */ detect_memory(); /* Set keyboard repeat rate (why?) and query the lock flags */ keyboard_init(); /* Query Intel SpeedStep (IST) information */ query_ist(); /* Query APM information */ #if defined(CONFIG_APM) || defined(CONFIG_APM_MODULE) query_apm_bios(); #endif /* Query EDD information */ #if defined(CONFIG_EDD) || defined(CONFIG_EDD_MODULE) query_edd(); #endif /* Set the video mode */ set_video(); /* Do the last things and invoke protected mode */ go_to_protected_mode(); }Inicializace sériové konzoly probíhá jako druhý bod. Tedy před tím než se vůbec zkontroluje jestli je jádro možné spustit na daném CPU, před inicializací klávesnice, VGA módu, před přepnutím do chráněného režimu a před tím než se jádro rozbalí a vlastně spustí. Sem skáče GRUB a v této fázi se toho nedá dělat o moc víc než v běžném DOSu. Vlastně jen volat BIOS (což je přesně co se děje - viz bioscall.S a ano jsou tu segmenty napsané v assembleru!) a přímo zapisovat na porty. Takže otravovat že nejsou inicializované dva sériové porty…hele asi to půjde ale případným zájemcům bych popřál mnoho štěstí ve vlastnoruční implementaci i když bych byl Linus který to očividně psal
} else if (!strncmp(arg + pos, "ttyS", 4)) { static const int bases[] = { 0x3f8, 0x2f8 }; int idx = 0; /* += strlen("ttyS"); */ pos += 4; if (arg[pos++] == '1') idx = 1;
Jako výstup můžeš použít pouze jednu konzoluCož je přesně ten bug...
dmesg
:
[ 2.569637] serial8250: ttyS0 at I/O 0x3f8 (irq = 4, base_baud = 115200) is a 16550A [ 2.598223] serial8250: ttyS1 at I/O 0x2f8 (irq = 3, base_baud = 115200) is a 16550A [ 2.626809] serial8250: ttyS2 at I/O 0x3e8 (irq = 4, base_baud = 115200) is a 16550A [ 2.655405] serial8250: ttyS3 at I/O 0x2e8 (irq = 3, base_baud = 115200) is a 16550ATady se není na co vykašlávat. Připojit se po dokončeném bootu na konzoli (getty) není problém, chápeš to? Jedinej problém je s hláškama a konzolí při bootu, jinak vše funguje, jak má...
Tiskni
Sdílej: