Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Lebo su ciste distra (co nemaju nic closed), tak ani kodeky. Ak chces, musis si ich sam nainstalovat.Tohle je mi jasné, proto mám nainstalované libav..extra ale proč to třeba totemu nestačí a potřebuje balíky gstreamer, to nechápu.
Vyhodu ma napr. tu, ze vlastnik patentov nemoze pytat poplatky za pouzivanie kodekov, ked ich nema uzivatel pri instalovani - v ramci dodaneho produktu zakaznikovy.To je mi taky jasné, proto jsem povolil repozitáře s extra balíky. K čemu ten gstreamer? Vím taky, že má oss i closed variantu ale samotnou jeho funkci jsem nepochopil. Když mi ve Windows přehrávači chybí kodek stáhnu LAV filters (obdoba libav) a video lze přehrát kdekoliv, nic víc k tomu nepotřebuju.
A gstreamer je implementacia uzavretych kodekov alebo patentovych.Jakože ačkoliv mám patentově chráněné kodeky nainstalované přehrávač je nepodporuje a je možné je využít až po tom closed gstreameru? Pokud je to tak má to ještě jinou funkci než přidání možnosti pro přehrání? Ptám z pohledu nooba který zkouší Linux po 1 roční zkušeností s Windows, předtím používající jen kalkulačku.
Tiskni
Sdílej: