Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tak jsem si na rootu přečetl článek o Linux.BtcMine.174a říkám si, že by bylo dobré si nějak "zabezpečit" systém. Poraďte prosím nějaký dobrý free open-source antivirus.
Řešení dotazu:
Vím, že se mě tento druh napadení úplně netýká, ale i tak si říkám, že by bylo dobré mít v systému nějaký av. Myslíš, že je to zbytečné?
Proč?
- Nepřipojovat do PC neověřený flashdisk nebo externí disk - například od kamaráda, souseda...
No a co když tu flešku připojit potřebuji? Nebylo by dobré mít na její oskenování nainstalovaný ClamAV? Aby totiž systém sloužil mě a ne já systému.
Taky by jím šly oskenovat např. přílohy v e-mailech. Na Windows jsem soubor, u kterého jsem měl podezření uploadl sem a podle checksumu mi to hned řeklo, že už jej někdo uploadoval a že je ten soubor čistý. Pokud jej nikdo neuploadoval, tak jej oskenovalo 70 antivirů a výsledek byl do 1 minuty. Dnes jsem to zkoušel s .deb balíčkem, ale nejsem si jistý, jestli je ten web pro linuxové soubory. Na zahraničním fóru Ubuntu ten web někdo někomu radil, ale stejně se mi to nezdá. V popisu jak to funguje taky nic není uvedeno a tak jsem jim napsal. Neznáš náhodou něco podobného pro Linux? Nic jsem nevygooglil.
- Používat šifrovaný přenos mezi klávesnicí, myší a dalšími periferiemi a tvým PC.
Cože??? Jak se to dělá?
U bezdrátu už nějaké šifrování bývá, ale bohužel je to uzavřené a poměrně lehce prolomitelné. Ale už jsem viděl nějaké modely, kde si můžeš úroveň zabezbečení naklikat. A jak to tak bývá, není to na našem trhu, takže na klávesy s českou diakritikou zapomeň. No a pokud se myslí zvukový odposlech, pak nezbývá nic jiného, než do repráčků pustit zvuky různých klávesnic.- Používat šifrovaný přenos mezi klávesnicí, myší a dalšími periferiemi a tvým PC.Cože??? Jak se to dělá?
Já používám antivirus zvaný NespouštějPodRootemNeznáméBinárky
a jsem s ním naprosto spokojený; dokonalá ochrana.
Ale vážně, všechny ty těžící viry jsou založené na tom, že si je uživatel nějak sám nainstaluje; ani jeden není remote exploit.
Díky, docela přínosné.
Tiskni
Sdílej: