Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Řešení dotazu:
Aktualizace firmwaru se nezdařila. Může to být důsledek špatného image nebo chyby v přenosu. Prosím zkontrolujte verzi firmwaru a zkuste to znovu. Aktualizace firmwaru se nezdařila v důsledku nesprávného souboru nebo chyby v připojení. Zkontrolujte verzi firmwaru a zkuste to znovu.Co s tím?
Jak nastavit, aby všechny routery byly úplně propojené a já je mohl ovládat z jednoho nastavení?Nainstaluješ do nich OpenWRT a obsah adresáře /etc/config budeš synchronizovat.
Samozřejmě protože ta kontrola MAC se provádí pouze na té wifi na tom routeru.
Pokud chceš fakt zabránit přístupu k internetu z celé sítě dá se to udělat jednoduše, ovšem i jednoduše se to dá obejít takže podle mě to nemá smysl.
Ale poradím.....
Prostě ten hlavní router co je přípojen k ISP nech jako router, ostatní zapoj jako AP viz: Jak použít wifi-router nebo wifi-modem-router jako access point
Pak jednotlivým MAC adresám přiřaď přes DHCP pořád stejné IP, a ty které nesmí na internet nastav ve firewallu na tom router aby nemohly ven.
Ale stejně se to dá lehce obejít tím že si uživatel nastaví ručně IP na PC která do internetu může.
Pokud jde o stacionární zařízení (dotaz neupřesňuje o co konkrétně jde) s možností manuálního nastavení IP adresy, pak by mělo stačit nenastavit jim v síťové konfiguraci gateway (případně jim nastavit nějaký nesmyslný).
Pozn. Filtrování IP/MAC adres je obecně neúčinné, změnit si u PC/NTB svou IP/MAC na neblokovanou (případně na cizí povolenou jež je v dané době neaktivní) je vcelku snadné.
Tiskni
Sdílej: