V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
A nie, nie je najbezproblemovejsie. To je Windows :)
Tenhle anonymní trolling zavirovaným odpadem typu Shitdows už je opravdu zoufale trapný. Ano, chápu, že pokud někdo informačním technologiím ani za mák nerozumí, má tendenci koupit si stejnou sračku jako Franta odvedle a tvrdit, že je to „bezproblémové“. Ale pak by se možná hodilo nerozdávat „rady“ v poradně zaměřené na Linux.
$ eselect profile list
Je Ubuntu nejbezproblemovější distro pro desktop?
Ne, není.
Oprava: LTS u Ubuntu nemá s Ubuntu nic společného: Debian. Nezapomínejme na původ Ubuntu, včetně toho, jak se k Debianu chová! CentOS má také velmi slušnou podporu.az na to ze LTS melo Ubuntu od 2006 a Debian s tim prisel az v 2011
Minulost je již přežitá. Ano ubuntu přicházelo s prvky, díky němuž se linuxový svět značně posunul. Zásluhy jsem mu nikdy nebral. Ano i to LTS měli dříve, než Debian. Jen dnešní situace v Canonicalu je značně odlišná, než u verze 6.06. Shuttleworth se v prvopočátcích choval vůči Debianu dost neeticky a to je velmi slabě napsáno. Jeho chování vyústilo až v ono "nechceme to" a celkové odtržení ubuntu od debianu. Ale nic není jen černobílé, takže určitý faktor selhal i postoj některých lidí na straně debianu.Oprava: LTS u Ubuntu nemá s Ubuntu nic společného: Debian. Nezapomínejme na původ Ubuntu, včetně toho, jak se k Debianu chová! CentOS má také velmi slušnou podporu.az na to ze LTS melo Ubuntu od 2006 a Debian s tim prisel az v 2011![]()
k Debianu se chova tak, ze kdyz neco chtej do mainline poslat, tak z Debianu vzkazou "nechceme to", asi proto aby si mohl psat vykricniky
Myslím, že Ubuntu(jeho deriváty) přitáhly k Linuxu za poslední dekádu více nových uživatelů než ostatní distribuce ...Jestli ono to nebude tím, že v poslední dekádě se do Ubuntu nalilo tolik peněz, co do jiných distribucí ne.
Myslím, že Ubuntu(jeho deriváty) přitáhly k Linuxu za poslední dekádu více nových uživatelů než ostatní distribuce (jež jsou klidně po všech stránkách lepší).To nepopírám. Pouze říkám, že pokud hledám bezproblémový systém, není to Ubuntu. A ono ostatně - zcela bezproblémový Linux jsem nikdy nainstalovaný neměl, v každém byla alespoň nějaká drobná chyba (ale na rozdíl od Windows ne nebezpečná a téměř vždy řešitelná).
Tiskni
Sdílej: