Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Chtěl jsem si nainstalovat FF Multi Converter, ale narazil jsem na tohle:
~$ sudo add-apt-repository ppa:ffmulticonverter/stable HTTP Error 404: Not Found Nedaří se přidat PPA repozitář: „'Toto PPA nepodporuje bionic'“.
Půjde to nějak dostat do systému? Tuším, že asi ne. V tom případě budu rád, pokud někdo poradí něco dobrého na konverzi audio, video, pics, docs.
A taky bych potřeboval poradit nějaký dobrý textový editor, u něhož by šlo nastavit pozadí černě a font tměvě zeleně.
Ten FF Multi Converter je fakt dost starý. Asi by to šlo nainstalovat. V tom vlákně na které jsi dal odkaz je návod jak na to, ale nebudu to zkoušet. Nainstaloval jsem WinFF.
V Mintu je defaultně Xed. Nějaké motivy má, ale nevyhovují mi. Už nějakou dobu používám tmavě modrý s bílým fontem, ale raději bych jak jsem psal černý s tmavě zeleným fontem. Dá se tam i motiv přidat. Na netu jsem teď něco našel, tak to zkusím. Klidně bych zkusil i Kate, ale nevím, jestli by mi mělo vadit dotáhnout KDE závislosti? V čem by byl problém? Že trochu nabobtná systém?
~/.local/share/gtksourceview-3.0/styles/
a vybrat v Xedu.
Díky za ten soubor. Trochu jsem si jej upravil a je to super. Jen se tě ještě chci zeptat: v domovském adresáři mám jen .local/share a /gtksourceview-3.0/styles už tam není. Mám ty adresáře vytvořit, nebo stačí, když to ponechám v ~/ruzne/ ? Funguje mi to i tak, ale jestli to není kvůli něčemu lepší ty adresáře vytvořit?
~./config/xed/styles
.
Bezva, díky.
No, chtěl jsem něco univerzálního. Zrovna teď tedy potřebuji mp4 do mp3, ale do budoucna jsem chtěl něco jako Format Factory na Windows. Ale nevadí mi, když budu mít více aplikací. O tom Handbreak už jsem dnes letmo něco četl. Nainstaluji to tedy a podívám se na to. Díky
mediainfo
co máš v těch souborech se kterými chceš pracovat. V současnoti už nemá cenu dělat nějaké konverze pouze pro sebe soukromě. Úspora prostoru kterou získáš stojí už méně (v případě ukládání na HDD), než propálená elektřina v procesoru během výpočtu. Cena HDD se už pohybuje v ceně pod 0.80Kč za GB (4TB za 2850, 8TB za 5500) tak bys musel upočítat kompresi o 1GB tak za 200 Wh a to už je nereálné.
Máš pravdu, špatně jsem to napsal. Nešlo mi o převod, ale o vyseparování audio stopy z videa.
Ono nejde jen o hdd, ale třeba o mobil do kterého si to pak dám na poslech. Např. u přednášky je obraz k ničemu a zbytečně by v mobilu zabíral místo.
Dobrý, funguje to. Dík
Vlastně jsem to před tím napsal dobře, ne? Převádí se to tak z mp4 na mp3 kliknutím na tlačítko "převést", ne?
Jsem myslel, že Audacity je na střih zvuku.
Mediainfo je super, díky.
Díky Pavle, určitě všechno nainstaluji a zkusím.
...pokud by nevadilo ti dotahnout KDE zavislosti Kate toho umi o dost vice...
Když nechám stranou IDE editory jako např. NetBeans, tak z obyčejných editorů je za mě Kate bezkonkurenční editor.
Ten textový editor zkus Cherrytree, v něm se vyřádíš do sytosti i s jinými možnostmi...
Zkusím, díky.
Jsem si vzpomněl, že jsem jej kdysi zkoušel, ale nemohl jsem si vzpomenout, jak se jmenuje. Tak díky za připomenutí. Kdysi jsem o něm četl na webu Mintu.
Je fakt hodně propracovaný, ale budu jej muset nastudovat. Zatím jsem ani nepřišel na to jak v něm něco napsat, nebo jak v něm otevřít nějaký texťák Ale vypadá tedy fakt dobře.
No, asi sem se unáhlil s návrhem Cherrytree. Je to spíš nástroj na hyerarchie, struktury, návody, aktivní linky apd. Takový "nakopnutí" třeba tady
Tiskni
Sdílej: