Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
PLS - Jak by jste řešili start systému 32-bit nebo 64-bit instalovaných z jednoho USB flash disku?
Konkrétně se jedná o Slax.
Zatím jsem d...bilně překopírovával. Mohu použít dvě USB flašky, ale vzhledem k četnosti využití jde o nevhodné řešení.
Lze použít Grub2 zavaděč?
Jde o prvotní dotaz, než se pustím na slepou cestu.
Dík, další možnost. Něco obdobného jsem objevil:
YUMIAsi existuje spoustu řešení, jen najít jednoduchá, stabilní, osvědčená.
Boot and run Linux from a USB flash memory stickJe s podivem kolik 32bit kompů nadále běhá.
Nebuďme optimističtí. Na úřadech ve Švýcarsku v době kralování Windows XP a nástupu Windows 7 běžně užívali kompy s MS-DOS. Holt, mají administrativu, která neplýtvá.
from
. Takže teoreticky můžeš jeden slax nakopírovat do /slax-i386 a druhý do /slax-amd64. Pak posbírat konfiguraci grubu obou a sloučit ji do jednoho. Nejlépe ještě doplnit o podporu EFI. Mohlo by to fungovat celkem bez komplikací a flashka by mohla být použitelná i jako běžná flashka.
Zajímavější by mohlo být to zkombinovat ještě s instalačkou Debianu na samostatném oddíle. Možná pomocí chainload? (Kdyžtak pak prosím sepiš návod, už dlouho to mám na todo listu.)
menuentry "debian-9.3.0-amd64-netinst.iso" { set isofile="/boot/iso/debian-9.3.0-amd64-netinst.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/install.amd/vmlinuz live-media-timeout=3 fromiso=$device/$isofile boot=live config. initrd (loop)/install.amd/initrd.img } menuentry "debian-live-9.3.0-amd64-xfce.iso(live)" { set isofile="/boot/iso/debian-live-9.3.0-amd64-xfce.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/live/vmlinuz-4.9.0-4-amd64 live-media-timeout=3 fromiso=$device/$isofile boot=live config components quiet splash initrd (loop)/live/initrd.img-4.9.0-4-amd64 }a nekolik dalsich jinejch distribuci...:
menuentry "xubuntu-18.04-desktop-amd64" { set isofile="/boot/iso/xubuntu-18.04-desktop-amd64.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/casper/vmlinuz i8042.noloop=1 i8042.nomux=1 file=/cdrom/preseed/xubuntu.seed boot=casper quiet splash iso-scan/filename=$isofile locale=en_US.UTF-8 initrd (loop)/casper/initrd.lz }
menuentry "fedora-workstation-live-i386-24-1.2.iso" { set isofile="/boot/iso/fedora-workstation-live-i386-24-1.2.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/isolinux/vmlinuz root=live:CDLABEL=Fedora-WS-Live-24-1-2 rd.live.image iso-scan/filename=$isofile quiet initrd (loop)/isolinux/initrd.img }
menuentry "SystemRescueCD-x86-4.6.0" { set isofile="/boot/iso/systemrescuecd-x86-4.6.0.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/isolinux/rescue32 isoloop=$isofile setkmap=us dostartx initrd (loop)/isolinux/initram.igz }
menuentry "GPartedLive 0.32" { set isofile="/boot/iso/gparted-live-0.32.0-1-i686.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/live/vmlinuz i8042.noloop=1 i8042.nomux=1 live-media-timeout=3 fromiso=$device/$isofile boot=live union=overlay username=user config components quiet keyboard-layouts=en locales="en_EN.UTF-8" noswap noeject toram=filesystem.squashfs ip= nosplash gl_batch net.ifnames=0 initrd (loop)/live/initrd.img
menuentry "slax-32bit-9.6.6" { set isofile="/boot/iso/slax-32bit-9.6.6.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/slax/boot/vmlinuz vga=normal load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 from=$isofile initrd (loop)/slax/boot/initrfs.img } menuentry "slax-64bit-9.6.6" { set isofile="/boot/iso/slax-64bit-9.6.6.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/slax/boot/vmlinuz vga=normal load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 from=$isofile initrd (loop)/slax/boot/initrfs.img }
Díky k3dAR za příspěvek
Se SLAX mi dual-boot s Grub2 nejde. Něco dělám blbě. Grub2 se rozběhne, nabídne se menu a potom konec. Už budu mít čas, zopakuji instalaci Grub2 a uvidím.
Dík. Ještě jsem nepřeinstaloval flešku. Nejsem zkušený s Grub2. Jde o celý výpis ze souboru grub.cfg?
Mám dotaz/prosbičku... Ještě užívám AntiX na další USB-flash, má bohatší 'vybavení' než Slax. Můžeš zkusit přidat do Grub2 ke Slax i AntiX?
Přikládám grub.cfg od mého AntiX.
Jestli to chápu správně, tak např. na externí disk zkopíruji ty obrazy, nějak tam přidám GRUB2, do jeho konfiguráku přidám ty jednotlivé příkazy a pak když budu chtít instalovat nějaký z těch systémů, nebo něco spustit, tak to v GRUBu vyberu a spustí se to, jo?
Tak to je skvělé!
A jak poznám, že mi to bude fungovat např. s Linux Mint? Mám jeho iso a co dál? Dá se to ověřit třeba nějak z terminálu?
Tiskni
Sdílej: