Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Čítať a porozumieť písanému prejavu ma naučili na základnej osemročnej škole.Možná učili, ale zjevně ne naučili.
Nepomohlo by k vyjasnění použít místo firmware termín .rom s "VGA BIOSem"?Možná, ale zatím všichni, kdo v této diskuzi mají (nebo jsou schopni mít) k tématu něco relevantního, porozuměli. A to mi stačí.
ro boot z GPT je snad UEFI podmínkou.To určitě není. Možná v některých operačních systémech a konfiguracích, ale Linux z GPT bez problému nastartuje i bez EFI bootu
DISKPART
, pokud se nemýlím, můžete přerozdělit disk.
No tak to je super.
Pokud je disk předem rozdělený, instalátor ho nechá být.Mám zato, že to jsem zkoušel a neklaplo to. A zase tolik mi to nevadilo, abych se to snažil nějak ohnout.
Písal som že ma to naučili, nielen učili.Písal, ale mýlíte se. Jinak jste písal spoustu nekonkrétních kravin, které se k problému nevtahují, takže to, že neumíte číst, je pro vás ta lepší varianta...
VGA BIOS netreba shanet, da se (obcas i korektne :) dumpnout pres sysfs.U mě úspěšnost 0/2. Na notebooku jsem o tom hledal víc a našel jsem akorát spekulace, že to nejde schválně. ROM se hlásí větší než je příslušná paměťová oblast a pokus ten sysfs soubor číst skončí na EINVAL (iirc) Proto mě zajímá, jaký smysl dává to řešit. I Windows 10 si poradí s bootem bez UEFI.
Golise vrele doporucuju rovnou zablokovat.Rozbíjí to vlákna. Ale jinak jo, jeho znalosti a schopnosti dlouhodobě považuju za zanedbatelný
pokud jsem to dobře pochopil - je potřeba někde sehnat firmware pro tu kartu a nechat Qemu, aby jej nahrál.Nevím jak moc nutné je to u notebooků, ale u desktopu když VM používá UEFI (OVMF), tak nemusíš v Qemu parametrech odkazovat na soubor *.rom. Qemu si ho z GPU zjistí sám.
Myslím, že taková volba v OVMF není, proto musíš nejdřív nainstalovat Win s VGA/QXL a až potom přehodit na passthrougnutou dGPU.No a na to jsem se ptal hned zezačátku - proč bych to měl dělat? Je to spousta práce navíc a ta passthrough grafika nebude fungovat, dokud se v OS nenačte její ovladač. Což v případě nějakých potíží a bootu do nouzového režimu znamená, že na monitoru neuvidím nic. Se Seabiosem vidím všecho od svítícího okénka "Starting Windows" a instaluji bez QXL
Notebook: PCI-pass nefungoval, takže klasikaAle jo, na Linuxu to fungovalo. V tom jakmile se načetl ovladač grafiky, tak se monitor rozsvítil a grafika fungovala normálně. Ale boot samozřejmě naslepo. Teda nakonec to fungovalo, u Intelu je to podle všeho tak, že v tom hostovi je potřeba mít grafiku na stejné PCI adrese jako v hostiteli. A ještě je potřeba na PCI 0x1f mít nějaký LPC ISA bridge, tj. v qemu je potřeba -machine pc, protože q35 tu adresu obsadí. V téhle fázi s chybou 43 jsem se na to nicméně už vykašlal
Notebook: PCI-pass nefungoval, takže klasikaMěl jsem na mysli virtuálku Windows. Osobně jsem nikdy neměl potřebu spouštět na Linuxu Linuxovou virtuálku s PCI-pass.Ale jo, na Linuxu to fungovalo.
Takže pokud ti to nefungovalo, tak byla chyba někde u tebe.To je klidně možný. Jak říkám, některé karty zjevně mají s přečtením toho rom souboru problém a já neměl motivaci se s tím zabývat, když legacy bios funguje.
Osobně jsem nikdy neměl potřebu spouštět na Linuxu Linuxovou virtuálku s PCI-pass.Ověření "hardware". Na Windows plně funkční systém s ovladači z nuly pod dvě minuty (boot live cd) nedáte.
některé karty zjevně mají s přečtením toho rom souboru problémA jaká GPU to byla? Výše si psal jen o Intelu, takže si teď nejsem jistý jestli nemáš na desktopu jen jednu GPU, kterou přehazuješ mezi hostem a hostitelem.
Ověření "hardware".Hmm nějak nevím co si pod tím v praxi představit. Je to to co psal i PetebLazar, že jsi chtěl ověřit jestli v dané distribuci bude fungovat daná GPU?
A jaká GPU to byla?Už si nepamatuju, jestli jsem zkoušel jenom 5600XT (reset bug, já vim), nebo i starší R7 370. Dedikovaná na passthrough, systém jede z jiné.
Hmm nějak nevím co si pod tím v praxi představit.Spustím LiveCD, nabootuje, monitor se nerozsvítí nebo jsou na něm divné čáry místo konzole, v dmesgu chyby - hardware (passthrough) nefunguje, nemá cenu zkoušet instalovat widle. Spustím LiveCD, nabootuje, monitor se rozsvítí a je na něm to, co má být - hardware (passthrough) funguje, můžu zkoušet instalovat widle
jenom 5600XT (reset bug, já vim), nebo i starší R7 370Asi by bylo na delší diskuzi proč ti to se Seabiosem fungovalo a s OVMF ne. Mě se asi 2x stalo, že nová verze Qemu nebyla kompatibilní se stávající verzí balíčku OVMF z oficiálního repozitáře - maintainer balíčku OVMF zaspal (aktuální OVMF z https://www.kraxel.org/repos problém vyřešilo). Když se vrátím k tvé původní otázce "Má vůbec smysl používat UEFI?", tak na netu je pár takových běžných dotazů 1 2 nebo starší odbornější maillist, ale nějaké stručné vyjmenování pro a proti v nějakém článku jsem nezaregisroval. Já to mám prostě tak, že OVMF považuji za modernější způsob co má větší budoucnost než SeaBios a pro moderní OS ve VM (Win10) a pro moderní GPU, které podporují UEFI je správnější OVMF. Když jsem s pci-pass začínal, tak v návodech bylo OVMF upřednostňováno před Seabiosem + ve většině návodů používali Q35 (taktéž novější a modernější než i440fx).
Spustím LiveCD...Tak to mě nikdy nenapadlo testovat to na LiveCD a až pak spustit instalaci Win. Mě stačí když uvidím uvodní logo OVMF (TianCore) nebo Seabiosu. V tu chvíli vím, že pci-pass funguje.
Mě stačí když uvidím uvodní logo OVMF (TianCore) nebo Seabiosu.Tak jasně, na hardware, kde to jde, proč ne.
Na reset bug tu ted mame vendor-resetVím, ale tak velkej střelec, abych si do jádra dával čuňárny, zase nejsem
Zmíněná možnost volby jiného HW přeci neřeší situaci kdy je nutné provozovat virtuálně právě tento bugem dotčený HW.A čo si, Kefalín, predstavujete pod takým slovom "je nutné"?
A jaká AMD GPU/řada je podle tebe nejlepší na passthrough?
Když budu mít CPU bez iGPU, půjde s jednou GPU zprovoznit, aby část výkonu měl hostitel a zbytek host, nebo mám koupit 2 GPU? Výkonově by mi to stačilo rozdělit(? IMHO).
Tak buď budu muset pořídit APU + GPU, což se mi nechce kvůli slabšímu výkonu CPU, nebo 2 x GPU.
Osobně bych koupil tuhle. Co říkáš?
také počet PCIe linek z CPU mám pocit je u AMD řešení omezenýU Intelu snad ne? Omezení u AMD - možná kromě Threadripperu - je takové, že v případě obsazení obou x16 slotů na základní desce přejde první slot z rychlosti x16 na rychlost x8. Vzhledem k tomu, že aktuálně (a asi ještě pár let do budoucna) neexistuje GK, která by využila rychlost i jen těch x8, bych to nepovažoval za problém. I když u levnějších desek je potřeba si dát pozor, rychlost druhého slotu omezená dokonce na x4 a vliv na to i u těch dražších mají osazené NVMe disky. Takže jako vždy: před nákupem přečíst návod.
U Intelu snad ne?Tím zmíněným omezením jsem měl na mysli desktopová APU od AMD. Mám pocit, že ty mají na PCIe sloty přímo krmené z CPU snad pouze 8 PCIe linek.
This module has been written to use ftrace to hook pci_dev_specific_reset, allowing it to handle device resets directly without patching the running kernel. Simply modprobing the module is enough to enable the reset routines for all supported hardware.
Má reset bug, budete muset patchovat jádro tím čuně-patchem, o kterém tady celou dobu mluvíme.
Tak bych si jí ponechal pro primární systém a na passthrough bych si koupil jinou. Ale jakou? Poraď prosím co nejvýkonnější/nejnovější AMD.
Super, díky.
43:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 2182 (rev a1) 43:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation Device 1aeb (rev a1) 43:00.2 USB controller: NVIDIA Corporation Device 1aec (rev a1) 43:00.3 Serial bus controller [0c80]: NVIDIA Corporation Device 1aed (rev a1)
GVT-g od Intelu... nakonec skončil na tom, že Qemu sletělo kvůli chybovému hlášení z nějaké OpenGL knihovny, která nedokázala najít "GLX kontext" či co.Na jakém distru jsi to testoval?
options kvm ignore_msrs=1
do souboru: /etc/modprobe.d/kvm.conf (jinak některé appky např. starší verze 3DMarku nebo GPU-z resetovaly guestOS). Byly tam drobné problémy jako např. když se uspal "monitor" v guestovi, tak už guest nešel probudit a po chvilce se sám resetoval (stačilo nastavit ve Správci napájení aby se monitor nevypínal) + nějaké další drobné problémy o kterých se tady nebudu rozepisovat, ale celkově je u mě GVT-g funkční.
Zkoušel jsem spouštět 2 různé verze 3DMarku, GPU-Z, Vietcong, NFS Most Wanted, přehrávání videí... Samozřejmě výkon je úměrný integrované grafice, ale žádná katastrofa ve srovnání s ostatními výsledky iGPU. Průměrný výsledek testů stejného CPU+GPU je 5100 a můj výsledek je 4100. Postuď sám na 3DMarku. Můj výsledek je dole (nyní 32. místo, poznáš ho podle nesmyslného čísla ve sloupci CPU clock - 204 425). Dokážu si představit, že s Iris grafikou nebo nadcházející Xe by to bylo použitelné pro více VM ve stejnou chvíli (např. pro MacOS a Win10). Pokud by tedy někdo nutně potřeboval mít 3D akceleraci v obou najednou.
mám v PC 3x PCIe 8x-16xPokud nemluvíte o rozměrech (a kdybyste to náhodou někdy skutečně chtěl dělat), zkontrolujte si návod, při třech kartách se vám to nejspíš přepne do x8-x4-x4
Found the solution without the need for a kernel recompile. in my Qemu conf file added: args: -set device.hostpci1.x-msix-relocation=bar2 Where hostpci1 is hostpci1: 08:00.0Tohle řešení bez rekompilace kernelu nefunguje?
The size of the tables remains wrong, but this only becomes a problem if the nvme code attempts to allocate >16 vectors, which requires >15 vCPU (or host CPUs if the device is returned to host drivers after being assigned)Tohle reseni mi nikdy fungovat nemohlo, protoze mam TR. Taky jsem si to napoprve neprecetl poradne vsechno a marne testoval.
Osobně jsem nikdy neměl potřebu spouštět na Linuxu Linuxovou virtuálku s PCI-pass.Nejsem schopen se rozhoupat k přesunu z "vyladěného" Xubuntu 18.04 (+ 5.3.8 vanilla) na novější distribuci. Občas jako výmluvu nainstaluji jinou distribuci virtuálně s passthrough (CentOS, Linux Mint, Xunbuntu 20.04, Ubuntu Studio 20.04/20.10, ...) a když zjistím, že mi tam DR funguje, najdu si jinou výmluvu proč nemigrovat.
a když zjistím, že mi tam DR fungujeCo je DR?
A tys to rozchodil?
Tiskni
Sdílej: