abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (0%)
     (25%)
     (25%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 4 hlasů
     Komentářů: 1, poslední dnes 13:41
    Rozcestník

    Dotaz: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?

    10.4.2019 11:08 LarryL | skóre: 27
    Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    Přečteno: 433×
    Jak spouštíte GUI programy v linuxu, kterým nedůvěřujete (typicky z GitHubu)? Používám virtuálky, ale není to vždy vhodné, např. proto, že snížíte výkon 3D akcelerace. Chtěl bych začít používat AppArmor nebo Firejail, ale nevím jestli mi poskytnou srovnatelnou míru bezpečí jako virtuálka. Zároveň bych chtěl, aby limity té nedůvěryhodné aplikace šly nastavit nějak intuitivně - jednoduše.

    Je tady někdo kdo pro appky z Githubu používá nějaký sandbox nebo to natvrdo jen zkompilujete a spustíte?

    Odpovědi

    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 10.4.2019 13:05 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    Tak já z těchto zdrojů používám jen to, co jsem schopen si osobně překontrolovat a vím, že to dělá to co má a nic jiného. Jinak důvěřuji distribučním zdrojům a některým uzavřením balíčkům komerčních firem.
    10.4.2019 14:23 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    Díky za reakci. Ano, to co píšeš je ideální řešení, ale když má nějaký kod z githubu tisíc řádků, tak to zvládnou překontrolovat jen fakt dobří programátoři. Co se týká binárek: Všiml jsem si, že PlayOnLinux nebo Lutris nabízí spousta přednachystaných verzí Wine (a dalších spouštěčů - Atari800, libretro...) s různými patchy nebo přednachystané scripty a u nich předpokládám, že jsou to výtvory komunity, takže také vhodní kandidáti na nějaký sandbox.

    Na Rootu jak mají rubriku "Softwarová sklizeň" nebo i tady na Abíčku, jsou často právě věci z githubu, které (zatím) nejsou v oficiálním repozitáři, ale přitom jsou to zajímavé projekty a kontrolovat celý zdroják je, alespoň pro mě, nereálné.
    10.4.2019 16:44 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    Testovaci zelezo v izolovane siti.
    11.4.2019 10:42 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    Jako že to otestuješ a pak přesuneš na pracovní PC? To bych neuměl otestovat. Nebo jestli to myslíš tak, že to na tom testovacím železe už necháš, tak to zase ztrácí význam takový proram mít, když ho nemůžeš používat s ostatními programy na OS kde pracuješ.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 11.4.2019 11:39 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    To bych neuměl otestovat.
    A v tom bude asi ten zádrhel. Testovací stroje se používají běžně. Monitoruje se na nich celkové chování aplikací ze všech možných stran, po nějakou určenou dobu. Pokud se nenarazí na nezvyklé chování, přesunou se do pracovního prostředí. Je to rychlejší, než se prolouskávat kódem, pochopitelně to má i svá úskalí, ale i výhody.
    11.4.2019 14:20 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    To je nějaký už hotový software určený pro takové testování aplikací nebo se všechny testy pro danou nedůvěryhodnou aplikaci můsí naprogramovat od začátku?

    Nějak mám pocit, že vynaložené úsilí na testování by mělo být úměrné možnému nebezpečí. Takže testovací železo s naprogramovanými testy a analýzou těch testů si dokážu představit v případě nějakých bankovních systémů nebo v nějaké továrně kde mají své patenty, ale už méně si to dokážu představit na menším projektu někde na VPSce nebo na desktopu. Nyní řeším desktop a pokud by se to osvědčilo, tak nějaké střední projekty na VPSce, takže nic kritického.
    Josef Kufner avatar 11.4.2019 12:00 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    Android tento problém řeší samostatnými uživatelskými účty pro jednotlivé aplikace. Pokud máš jednouživatelský počítač (což telefony jsou), tak je to docela rozumné řešení a v kombinaci s AppArmor to může být docela bezpečné. Velkou dírou ale zůstává X server. Už několik let existují distribuce, které toto implementují (resp. snaží se), ale nevybavuju si názvy.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    11.4.2019 13:54 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    Tou distribucí, kterou si nevybavuješ zřejmě myslíš Qubes OS. To by pro mě byl kanon na vrabce. Toho nebezpečí sdíleného X serveru jsem si vědom, ale nepodařilo se mi zjistit jak velké riziko to je. Pokud riziko spočívá jen v tom, že mi spuštěná nedůvěryhodná aplikace bude moci odchytit heslo, které zadávám do jiné aplikace, tak tohle bych si pohlídal nebo bych po nějakém čase zkusil Wayland (jestli už je zralý) a tam by problém být neměl.

    U toho Androidu jsem si myslel, že hlavní bezpečnostní politiku tam dělá SELinux, ale nikdy jsem to pořádně nezjišťoval.

    Ano, AppArmor, spouštění aplikace pod samostatným účtem nebo Firejail jsou varianty co se mi zdají být přívětivé, ale když mi předřečníci radí vlastní testovací železo, tak nevím do jaké míry jsou tyto varianty opravdu bezpečným řešením. Nepředstavuje to spouštění programu pod jiným uživatelem problém v tom, že se používá jiný environment nebo problém ztráty výkonu u programů využívajících 3D akceleraci?
    11.4.2019 14:43 PetebLazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spouštět aplikace z nedůvěryhodných zdrojů?
    I jiný uživatel přeci může mít v podstatných ohledech shodný environment.

    Důvod rozdílu výkonu 3D si moc nedovedu představit a výsledky reprezentativního benchmarku(ů) pod dvěma username by to asi prakticky prokázaly.

    Otázkou je případné zneužití existujících lokálních[remote] exploitů, v té asi jiné řešení než fyzická karanténa (test na jiném HW[LAN]) nepomůže.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.