Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
Slovenská ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace používá heslo Mirri2020. Zveřejnila video, kde je vidět heslo nalepené na notebooku (Facebook, TA3).
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-23. Nejnovější verze je pořád založena na Ubuntu 16.04. Pracuje se na přechodu na Ubuntu 20.04.
Svobodný video editor Pitivi (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2022.06 — Reel Easing. Z novinek je zdůrazněna možnost sledování objektu pomocí OpenCV a detekce rytmu pomocí librosa. Nový Pitivi by měl být na Flathubu do několika dnů.
Vývojáři běhového prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript Deno oznámili vydání stabilní verze 1.0 full stack web frameworku Fresh pro Deno.
Na svém počítači jsem pomocí iptables nastavil filtrování:
# "Čistím" stávající filtrovací tabulku
iptables -F
# Nastavuji výchozí politiku
iptables -X
iptables -P INPUT DROP
# Vkládám pravidla do řetězce INPUT
iptables -P OUTPUT DROP
iptables -P FORWARD DROP
iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
# Vkládám pravidla do třídy OUTPUT
# 10.0.0.0 je adresa naší privátní sítě
iptables -A OUTPUT -p tcp -s 10.0.0.0/8 -d 0/0 --destination-port 80 -j ACCEPT
iptables -A OUTPUT -p udp -s 10.0.0.0/8 -d 0/0 --destination-port 53 -j ACCEPT
Jestliže naplním takto filtrovací tabulku, KDE se asi v čtvrtině načítání zastaví a mně se naskýtá pouze pohled na "prázdnou" obrazovku.
Připojuji ještě pár -- podle mě -- důležitých řádků z /var/log/messages:
xinetd[xxxx]: warning: can't get client address: Transport endpoint is not connected
rwhod[1515]: sendto(10.255.255.255): Operation not permitted
Na závěr doplňuji, že používám Mandrake Linux 9.1 (jádro originální 2.4.21), iptables 1.2.7a. Jeden z hostitelů naší sítě nám poskytuje přístup na Internet (je připojen přes ADSL).
Tiskni
Sdílej: