Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
auth-ip-acl=127.0.0.1;192.168.0.0/24 auth-anonymous=1
, zvuk taky nejde
potřebuju nějak nasměrovat, kde by mohl být problém. Případně i variantu ke kdesu s funkčím zvukem (i když to mi vyhovuje asi nejvíc)
díky moc
Řešení dotazu:
Ensure that client and server systems agree on the time (i.e., use NTP), or audio streams may be choppy or may not work at all.?
Zdravim
to co zadate vypada jako setup ktery mam doma, tedy shrnu
1) prihklasim se do GUI / KDE plasma jako user FRANTA, vse bezi napr pod uctem FRANTA - zvuj funguje
2) z komandlajny nebo jiz pres vytvoreneho zastupce na plose (soubor .desktop) spustim nejakou apku, ktere pobezi pod JINYM uctem nez FRANTA, napr firefox, WINE, atd pod uctem LOJZA - i zde mam zvuk z pulseaudio
RESENI:
to co potrebujete je nastavit pulseaudio aby bezelo v rezimu system-wide - diky tomu bude pulseaudio po spravnem nastaveni k dispozici vybranym uzivatelum - viz dale (***)
samotne pulseaudio pote bezi pod uctem "pulse"
zkontrolujet zda user pulse existuje pokud ne vytvorit, user pulse MUSI byt soucasti groupy audio
[09:53:08] root@localhost ~# id pulse
uid=171(pulse) gid=171(pulse) groups=171(pulse),63(audio)
konfigurak /etc/daemon.conf :
system-instance = yes
smaz system.pa a udelej symlink system.pa -> default.pa
konfigurak /etc/default.pa :
load-module module-native-protocol-unix auth-group-enable=true auth-group=pulse-access socket=/tmp/pulse-socket
konfigurak /etc/client.conf :
default-server = unix:/tmp/pulse-socket
(***)
kazdeho usera ktery mam mit zvuk=pristup k pulseaudio musite nyni pridat do grupy "pulse-access" (pokud grupa pulse-access neexistuje vytvorte ji)
[09:53:11] root@localhost ~# grep pulse-acc /etc/group
pulse-access:x:993:USER1,USER2,USER3
upozorneni, tim se pulseaudio nyni bezi pod userem pulse, nektery prikazy prestanou pod rootem fungovat napr pactl pro manazovani pulseaudio
reseni:
su -s /bin/bash pulse -
pactl list
NEBO
sudo -u pulse sh -c "pactl list"
ovladani hlasitosti (utilitka pavucontrol) funguje pod KDE a uzivatelem FRANTA vporadku neb FRANTA je soucasti grupy pulseaudio a utilitka pavucontrol si zjisti jak se spojit s pulseaudio serverem diky nastaveni v /etc/client (polozka default-server)
nekdy je jeste nutno zmenit jak bubec dochazi k nastartovani pulseaudia pres systemd, neb v defaultu se pulseaudio spousti pomoci socketu
vlastni pulseaudio .service - /etc/systemd/system/pulseaudio.service :
[Unit]
Description=Pulseaudio
[Service]
User=root
#type=forking musi byt, jinak se binarka spusti a hned ukonci a necha za sebouy bordel ve /var/lib/pulse
Type=forking
ExecStartPre=/bin/rm -f /root/.config/pulse/*
ExecStart=/bin/pulseaudio --realtime --daemonize
Restart=always
[Install]
WantedBy=graphical.target
pokud nebudete vedet, pisnete mi na raven4@raven4.cz
Preji hezky den
Preji dobry den,
takto uzivam pulseaudio jiz mnoho let na vsech svym strojich cca 2x PC, 2x NB. Vsude to funguje korektne
pavucontrol funguje jak ma, stejne tak funguje widget/ikonka hlasitosti na hlavni liste v KDE
Potize s pulseaudio na ktere jsem narazil:
1) pulseaudio ma kapku problem prehravat plynule bez zkresleni/pazvuku z me herni virtualky W10 (technologie KVM + GPU passthru), ale to se tyka pulseaudio obecne, nejenom system-wide nastaveni.
2) pulseaudio a ekvalizer - zpusobeno patrne faktem ze ekvalizer jiz neni desli dobu vyvijen, takze GUI apky na ekvalizer nefunguji a nefungovali mi nikdy
WORKAROUND:
primo v konfiguraku pulseaudio /etc/pulse/default.pa si nadefinuji 3 upravy/ekvalizery zvuku, pr:
load-module module-ladspa-sink sink_name=ladspa_out sink_master=alsa_output.pci-0000_00_1f.3.analog-stereo plugin=mbeq_1197 label=mbeq control=4.8,4.8,3.5,2.5,0.0,-7.0,-14.0,-10.0,-10.0,-8.0,1.0,1.0,5.2,7.7,9.5
load-module module-ladspa-sink sink_name=ladspa_out2 sink_master=alsa_output.pci-0000_00_1f.3.analog-stereo plugin=mbeq_1197 label=mbeq control=7.8,5.8,4.0,2.5,0.0,0,0,0,0,0,1.0,1.0,5.2,7.7,9.5
load-module module-ladspa-sink sink_name=ladspa_out3 sink_master=alsa_output.pci-0000_00_1f.3.analog-stereo plugin=mbeq_1197 label=mbeq control=2,2,1.75,1.5,0.0,0,0,0,0,0,1.0,1.0,1.25,1.5,2
Mezi temito 3 "upravami" zvuku lze nasledne prepinat primo v pavucontrol (na prvni tabu bude mozno prepinat zdroj zvuku, bude tam bud vase zvukovka - neupraveny zvuk NEBO 3x LADSPA Plugin Multiband EQ.. - "evalizovany"zvuk). Ve vyse zminenych 3 radcich je nutno spravne uvest VASI zvukovku - parametr sink_master=DOPLN_ZVUKOVKU (***)
cisla za control= jiz predstavuji samotny 10-band ekvalizer, cisla si upravte sami rozsah patrne -20 az +20
(***) Ad DOPLN_ZVUKOVKU
[14:29:39] root@localhost ~# sudo -u pulse sh -c "pactl list sinks | grep Name"
Name: null
Name: alsa_output.pci-0000_00_1f.3.analog-stereo
Moc se omlouvam ale mam tam vecne chyby
konfiguraky jsou v /etc/pulse/, takze napriklad /etc/pulse/default.pa
+ je chyba ve vete s pavucontrol, takze opraveno zni :
ovladani hlasitosti (utilitka pavucontrol) funguje pod KDE a uzivatelem FRANTA vporadku neb FRANTA je soucasti grupy "pulse-access" a utilitka pavucontrol si zjisti jak se spojit s pulseaudio serverem diky nastaveni v /etc/pulse/client (polozka default-server)
BTW: copak tady nelze editovat jiz odeslany komentar ?!?!?!
Preji hezky den,
bohuzel pulseaudio ( dale PA) je v defaultu - uzivam Fedoru - nastaven tak ze se spusti behem grafickeho prihlaseni uzivatele skrze nejaky socket, pulseaudio server pote bezi prave pod uctem prihlaseneho uzivatele, treba FRANTA, na pozadi si PA vytvari nejake sockety a soubory, ktere maji prava nastaveny tak ze k nim ma pristup prave FRANTA. Paklize si v GUI/desktopu spustite nejakou apku pod jinym uzivatelem - ja takto mam nekolik uzivatelu pro serfovani, developement, kernel build apod - pak tito jini uzivatele nemaji pristup tj pravo cist/zapis k souborum PA a tudiz zvuk pro tyto jine uzivatele nefunguje
Tento problem proto resi moznost nastaveni PA jako system-wide - zde si jiz ale musite s nastavenim pohrat sam. Sami autori PA upozornuji na mozna rizika tohoto rezimu - uvadeji napr moznost ze by si jednotlivi uzivatele mohli cist/odposlouchavat audio, nicmene na masine kterou realne uziva 1 fyzicka osoba ktera spousti vice apek pod ruznymi ucty/usery to povazuji za zanedbatelne.
Je rovnez nutno podotknout ze PA v rezimu system-wide NEbezi pod rootem, ale prave pod uctem "pulse"
Preji pevne nervy pri konfiguraci PA - PA nekdy dokaze nehezky potrapit
raven4
oad-module module-native-protocol-tcp
a hrátkama s cookies které taky ze začátku fungovalo tak nějak a ted se snad rozběhlo jsem jinou variantu nenašel
load-module module-native-protocol-tcp
v /etc/pulse/default.pa
a (asi - protože to byla poslední věc kterou jsem udělal) smazání pulse cookies v /home/user/.config/pulse/
v home každého "dotčeného" uživatele začal zvuk z aplikací spouštěných pomocí kdesu -u user
fungovat (kromě aplikace kuki, ale ta byla v pohodě nahrazena její webovou podobou)
zatím to tak nechám, v momentě kdy to přestane fungovat nastoupí řešení od Josefa
díky mu za energii a rady které sem dal, myslím, že to hodně lidem může pomoc
Tiskni
Sdílej: