Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
# The primary network interface allow-hotplug eth0 iface eth0 inet manual dns-nameservers 8.8.8.8 8.8.4.4Současně přijímám i z DHCP (dhcpclient.conf).
request subnet-mask, broadcast-address, time-offset, routers, domain-name, domain-name-servers, ...A pokud se naváže tunel, chtěl bych ideálně na první místo dát mé DNS (PUSH) kuli local doméně. Při kombinaci statický + přidělený z DHCP mám v resolv.conf na prvním místě z DHCP a na druhém statický (pouze 2 záznamy). Pokud ještě navážu tunel a pošlu dnska pushem... nic se bohužel nemění (vše projde OK...). PUSH: Received control message: 'PUSH_REPLY,dhcp-option DNS 1.2.3.2,dhcp-option DNS 1.2.3.4,dhcp-option DOMAIN local,route ... Když odbočím, ještě uvažuji nad použitím if-up/down skriptu, např. openvpn-resolv-conf nebo systemd-resolv-conf, který v případě rozpojení tunelu schopný vrátit původní DNSka (z DHCP?). Celkem by mne zajímal rozdíl mezi oběma řešeními. Případně see nabízí ještě možnost nechat nastavené static a vyškrnout DNS z DHCP požadavku. Měl by pak fungovat push skrze openvpn? Díky.
/etc/dhcp/dhclient.conf: ... supersede domain-name-servers 8.8.8.8, 8.8.4.4; ...Zdar Max
dhclient.conf ... interface "eth0" { supersede domain-name-servers 8.8.8.8, 8.8.4.4; } ...Případně možná naopak mít default "supersede" a pak si specifikovat nastavení pro tun0.
The supersede statement
supersede [ option declaration ] ;
If for some option the client should always use a locally-configured value or values rather than whatever is supplied by the server, these values can be defined in the supersede statement.
The prepend statement
prepend [ option declaration ] ;
If for some set of options the client should use a value you supply, and then use the values supplied by the server, if any, these values can be defined in the prepend statement. The prepend statement can only be used for options which allow more than one value to be given. This restriction is not enforced - if you ignore it, the behaviour will be unpredictable.
# dpkg -l | grep -i dhcp ii dhcpcd5 1:6.11.5-1+rpt7 armhf DHCPv4, IPv6RA and DHCPv6 client with IPv4LL support ii isc-dhcp-client 4.3.5-3+deb9u1 armhf DHCP client for automatically obtaining an IP address ii isc-dhcp-common 4.3.5-3+deb9u1 armhf common manpages relevant to all of the isc-dhcp packages
supersede
or prepend
do dhclient.conf
, ale bude to natvrdo. Nedokaze to reagovat podla toho, ci je OpenVPN pripojene alebo nie.
glibc/resolv/bits/types/res_state.h ... #define MAXNS 3 /* max # name servers we'll track */ ...Člověk si to tedy může změnit a zkompilovat si vlastní verzi glibc, ale asi s tím nebudou počítat další programy.
Tiskni
Sdílej: