Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).
(toto je z ineho stroja,ale v podstate zhodne)
-sda 8:1 0 88G 0 part
`-sda1_crypto 254:0 0 88G 0 crypt
|-vg-swap 254:1 0 4G 0 lvm
|-vg-root 254:2 0 25G 0 lvm /
Pocas instalacie som sa prepol do terminalu a nastavoval nejake parametre.
V chroote som instaloval grub-install /dev/sda.
Potom som sa prepol spat do instalatora, aby som dokoncil instalaciu, no zabudol som v instalatore urobit to iste,cize este raz nainstalovat grub cez instalator.Neviem ci vie grub2 priamo bootovat z luks (ak ano, tak by si musel grub2 pytat heslo .. na to v MBR nie je dost miesta).GRUB (i verze 1) odjakživa využívá i místo mezi MBR a začátkem první partition. (existuje něco čemu říkají blocklists, kdy to čte stage1.5 z partition, ale nefunguje to a nikdo to nepoužívá) Před začátkem první partition bývá 63 sektorů (32 kB) u příšerně starých systémů, tam se opravdu moc nevejde, a 2048 sektorů (1 MB) u současných, tam se mi zatím vždycky vešlo všechno.
Tiskni
Sdílej: