Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
--unrestricted
príslušnej položke v /boot/grub/grub.cfg
.
Debian však pri aktualizácií bežne prepisuje súbor /boot/grub/grub.cfg
(na rozdiel od Archlinuxu napríklad), čo pri unattended upgrades je trocha nepríjemné. Ako to máte ošetrené Vy?
Napadá ma možnosť ošéfovať to skriptom, ktorý sa spustí pri generovaní konfiguračného súboru (v podstate ten skript, ktorý do konfiguráku vkladá heslo). Alebo sa na to heslo úplne vykašľať - má toto heslo dnes ešte význam?
Řešení dotazu:
Soubor grub.cfg se nemá editovat protože ho tvoří script update-grub který v Archu standartně není instalován , zde výpis také na archu kde ho ale instalován mám.
which update-grub
/usr/bin/update-grub
cat /usr/bin/update-grub
#!/bin/sh set -e exec grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg "$@"
úprava grub.cfg se provádí skrze scripty /etc/default/grub a /etc/grub.d
například mám vypnuté v /etc/default/grub volbu GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true pro detekci napříklat osx a windows a naházenou ji mám ručně v souboru /etc/grub/40_custom takto :
#!/bin/sh exec tail -n +3 $0 # This file provides an easy way to add custom menu entries. Simply type the # menu entries you want to add after this comment. Be careful not to change # the 'exec tail' line above. menuentry 'Operační systém Windows 7 a 10' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-chain-903E44A03E4480E8' { savedefault insmod part_msdos insmod ntfs set root='hd0,msdos1' if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-ieee1275='ieee1275//disk@0,msdos1' --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 903E44A03E4480E8 else search --no-floppy --fs-uuid --set=root 903E44A03E4480E8 fi parttool ${root} hidden- drivemap -s (hd0) ${root} chainloader +1 }
kde to číslo 903E.... je blokové číslo oddílu
sudo blkid
/dev/sda1: LABEL="RezervovM-CM-!no systM-CM-)mem" UUID="903E44A03E4480E8" TYPE="ntfs" PARTUUID="5a49bc46-01"
/etc/boot/grub vypadá nějak takto
GRUB_DISTRIBUTOR="Arch" GRUB_TERMINAL_INPUT=console GRUB_THEME=/boot/grub/themes/Archxion/theme.txt GRUB_SAVEDEFAULT="true" GRUB_GFXMODE="1024x768" GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="loglevel=3 rd.systemd.show_status=auto rd.udev.log_priority=3 nvidia-drm.modeset=1 vga=0x034d nomodeset video=uvesafb:mode_option=1920×1080-24,mtrr=3,scroll=ywrap" GRUB_CMDLINE_LINUX="" GRUB_PRELOAD_MODULES="part_gpt part_msdos" GRUB_DISABLE_RECOVERY="true" GRUB_DISABLE_SUBMENU=y GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true GRUB_DEFAULT=saved GRUB_TIMEOUT=4
Nemám ale zaheslovaný grub ale podle mne to máš nastavovat v těchto souborech /etc/grub.d/* a /etc/default/grub potom ti automatická aktualizace jádra a jiné vytvoří vždy aktuální grub.cfg který bude hodnoty již obsahovat.
Nevím jak vypadají tvé úpravy ale podle mne pokud chceš jít metodou post-install tak uprav script update-grub či update-grub2 a do něj přidej dodatečnou úpravu již vygenerovaného grub.cfg a to obslouží opravu po vygenerování.
update-grub
, ale skôr tým, že /boot/grub/grub.cfg
bol vlastnený balíčkom a označený ako zálohovaný súbor (čiže sa pri upgrade neprepísal). Čo pozerám, už to tak nie je, ale bol by som za to dal ruku do ohňa.
V Archu tiež treba dávať bacha na to, že nie všetky súbory v /etc/grub.d/
sú zálohované a pri upgrade budú prepísané. Myslel som, že v Debiane to bude podobné, ale čo pozerám, nie je to tak - čiže úprava akéhokoľvek z týchto konfigurákov bude v Debiane v pohode.
Vďaka za nakompnutie... Vlastne mi ide o to, aby položka pre zavedenie najnovšieho jadra bola odomknutá a všetko ostatné uzamknuté. Nejde ani tak o staršie jadrá ako o kadejaké single-user režimy a podobne. Najschodnejšia cesta však asi bude vypnúť generovanie recovery režimov (nikdy som to aj tak nepoužil) a nechať odomknuté všetky položky.
Moje riešenie je zmena v skripte /etc/grub.d/10_linux
. Mám pridanú premennú superusers, heslo pre užívateľa root a pridané do sekcie tvorby položiek v premennej CLASS reťazec --unrestricted
Já k tomu přistupuju takhle: Jediné heslo, které GRUBu dávám, je heslo pro LUKS. No a všechny položky, které tam mám, potřebují to heslo, protože všechno je šifrované, samozřejmě i adresář /boot
. Ergo nemám důvod vymýšlet nějaké zamykání některých položek a některých zase ne.
Nebo se tam dá dát ten „shim“, který je podepsaný a funguje i v implicitním striktním režimu. (Tak to má například Fedora.) Ale někde se proslýchá, že soukromé klíče od toho proprietárně striktního režimu nějak unikly a/nebo nejsou bezpečné, takže je asi fakt lepší používat vlastní klíče.
Pokud je ovšem v nějaké UEFI implementaci backdoor nebo jiná neopravená zranitelnost, nepomůže nic.
Tiskni
Sdílej: