Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím,
Nainstaloval jsem Linux Mint 19.2 Cinnamon a při instalaci jsem disk rozdělil na / a zbytek jsem ponechal pro datový oddíl. Po instalaci jsem jej vytvořil. Dále jsem vytvořil adresář Data v /media/user/ a do /etc/fstab jsem přidal řádek s volbami defaults a noatime pro automount, který funguje. Problém je v tom, že adresáři Data a kterémukoliv v něm vytvořenému adresáří nejdou měnit oprávnění. Vlastníkem je root. Sudo chown user:user /media/user/Data nepomáhá, ani s parametrem -R. Ani v GUI to nejde změnit. Když to změním, ihned se to vrátí zpět. Před pár dny jsem instaloval stejný OS na flešku a dělalo to to samé. Napadá někoho prosím, v čem je problém?
Řešení dotazu:
ls -l/media/|grep user
drwxr-x---+ 2 root root 4096 zář 7 12:11 user
To nepomohlo. Navíc podle mě nedává smysl, aby si v tomto adresáři, který patří určitému uživateli a který si systém vytvoří sám při prvním připojení např. flešky mohl dělat každý co chce. Jak vidíš v tom druhém výpisu z mého desktopu, tak tam jsou ta práva nastavena stejně a funguje to jak má.
Ještě doplním, že jsem pak ještě zkusil vytvořit Data jen v /media/, protože adresář user v /media/ se vytváří automaticky při prvním připojení zařízení, ale ani to nepomohlo. Mimochodem, ten adresář user patří userovi a když do něj připojím Data, tak patří rootovi. Nechápu.
Tak jsem se podíval na svém primárním desktopu, kde taky mám datový oddíl a tam /media/user taky patří rootovi, ale /media/user/data už patří mě:
~$ ls -l /media/|grep user drwxr-x---+ 4 root root 4096 zář 6 21:57 user
~$ ls -l /media/user|grep data drwxr-xr-x 9 user user 4096 srp 30 15:24 data
A jedná se taky o LM 19.2 Cinn.
Tady je ale ten datový oddíl ext4.
Jestli je ro nevím, do /etc/fstab jsem dával jen ty dvě výše zmíněné volby. Je tam NTFS.
V desktopu mám na jednom z disků 3 oddíly a poslední z nich je naformátován na NTFS a vlastníkem jsem já, ne root. Jak to tedy?
Přesně tak Dejve, díky!
Pro ostatní: Do voleb bylo třeba přidat uid=username,gid=username
A myslíš, že bude dobré tam ještě přidat: sec=ntlm?
To se zřejmě týká jen cifs.
Podľa HFS bol všeobecne odporúčaný /mnt na ručné pripájanie médií.
A netýká se to jen Applu?
A ty si pleteš FSH a FHS
No já jsem právě tu ikonu disku na ploše mít chtěl. A do /media mi to přišlo logičtější připojovat než do /mnt, protože /mnt mi přijde jen na dočasné připojování něčeho, s čím zrovna pracuješ. Např. při chrootu. Takže bude lepší připojovat /data do /mnt a na ploše si vytvořit spouštěče pro /mnt/data/audio, /mnt/data/video atd...? Nebo mám fakt vytvořit /data?
Díky.
Ještě se zeptám. Vadí to něčemu, když budu mít datový oddíl připojen do /media/data? Mě právě vyhovuje, že tu ikonu mám na ploše a do /media připojuji i síťový disk, který je zapojen do RPi. Když na něj jednou za čas potřebuji, tak jen kliknu na ikonu na ploše a hotovo. Pohodlné a praktické. I když musím uznat, že už je na čase začít používat MC.
Midnight Commander - dvoupanelový správce souborů.
No jo, jenomže když si je udělám sám, tak jsou všechny stejné. A ještě k tomu s takovým nehezkým obrázkem - bílý obdelník s čevenobílou kosmickou raketou. Fakt úžasné. Takhle má disk ikonu disku, síťový disk je složka na podstavci monitoru. Tak doufám, že mi nezačne zlobit automounter. Pokud ano, tak pak do /mnt, no. Ale díky.
A pokud je disk šifrován, tak je na ikoně disku ještě zámek, což je super.
btw:doporucuju (nezavisle na (vyresenem)problemu) pripojovat oddily pri pouziti fstab jinam, tady treba /data, adresar /media je zamyslene pro pripojeni vymenejch, resp. pripojeni pri vyzadani uzivatelem (ikonou oddilu na plose, spravce souboru)
Pro ostatní:
Tak jsem si ověřil, že je to nejlepší. Když jsem datový disk mountoval do /media, tak při vytváření VM QEMU/KVM tohle umístění neakceptoval jako zdrojový adrasář s instalačním obrazem. A /mnt je evidentně na dočasná připojení. Takže naprosto souhlasím.
Tiskni
Sdílej: