Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
Nainstaloval jsem Linux Mint 19.2 Cinnamon a při instalaci jsem disk rozdělil na / a zbytek jsem ponechal pro datový oddíl. Po instalaci jsem jej vytvořil. Dále jsem vytvořil adresář Data v /media/user/ a do /etc/fstab jsem přidal řádek s volbami defaults a noatime pro automount, který funguje. Problém je v tom, že adresáři Data a kterémukoliv v něm vytvořenému adresáří nejdou měnit oprávnění. Vlastníkem je root. Sudo chown user:user /media/user/Data nepomáhá, ani s parametrem -R. Ani v GUI to nejde změnit. Když to změním, ihned se to vrátí zpět. Před pár dny jsem instaloval stejný OS na flešku a dělalo to to samé. Napadá někoho prosím, v čem je problém?
Řešení dotazu:
ls -l/media/|grep user
drwxr-x---+ 2 root root 4096 zář 7 12:11 user
To nepomohlo. Navíc podle mě nedává smysl, aby si v tomto adresáři, který patří určitému uživateli a který si systém vytvoří sám při prvním připojení např. flešky mohl dělat každý co chce. Jak vidíš v tom druhém výpisu z mého desktopu, tak tam jsou ta práva nastavena stejně a funguje to jak má.
Ještě doplním, že jsem pak ještě zkusil vytvořit Data jen v /media/, protože adresář user v /media/ se vytváří automaticky při prvním připojení zařízení, ale ani to nepomohlo. Mimochodem, ten adresář user patří userovi a když do něj připojím Data, tak patří rootovi. Nechápu.
Tak jsem se podíval na svém primárním desktopu, kde taky mám datový oddíl a tam /media/user taky patří rootovi, ale /media/user/data už patří mě:
~$ ls -l /media/|grep user drwxr-x---+ 4 root root 4096 zář 6 21:57 user
~$ ls -l /media/user|grep data drwxr-xr-x 9 user user 4096 srp 30 15:24 data
A jedná se taky o LM 19.2 Cinn.
Tady je ale ten datový oddíl ext4.
Jestli je ro nevím, do /etc/fstab jsem dával jen ty dvě výše zmíněné volby. Je tam NTFS.
V desktopu mám na jednom z disků 3 oddíly a poslední z nich je naformátován na NTFS a vlastníkem jsem já, ne root. Jak to tedy?
Přesně tak Dejve, díky!
Pro ostatní: Do voleb bylo třeba přidat uid=username,gid=username
A myslíš, že bude dobré tam ještě přidat: sec=ntlm?
To se zřejmě týká jen cifs.
Podľa HFS bol všeobecne odporúčaný /mnt na ručné pripájanie médií.
A netýká se to jen Applu?
A ty si pleteš FSH a FHS
No já jsem právě tu ikonu disku na ploše mít chtěl. A do /media mi to přišlo logičtější připojovat než do /mnt, protože /mnt mi přijde jen na dočasné připojování něčeho, s čím zrovna pracuješ. Např. při chrootu. Takže bude lepší připojovat /data do /mnt a na ploše si vytvořit spouštěče pro /mnt/data/audio, /mnt/data/video atd...? Nebo mám fakt vytvořit /data?
Díky.
Ještě se zeptám. Vadí to něčemu, když budu mít datový oddíl připojen do /media/data? Mě právě vyhovuje, že tu ikonu mám na ploše a do /media připojuji i síťový disk, který je zapojen do RPi. Když na něj jednou za čas potřebuji, tak jen kliknu na ikonu na ploše a hotovo. Pohodlné a praktické. I když musím uznat, že už je na čase začít používat MC.
Midnight Commander - dvoupanelový správce souborů.
No jo, jenomže když si je udělám sám, tak jsou všechny stejné. A ještě k tomu s takovým nehezkým obrázkem - bílý obdelník s čevenobílou kosmickou raketou. Fakt úžasné. Takhle má disk ikonu disku, síťový disk je složka na podstavci monitoru. Tak doufám, že mi nezačne zlobit automounter. Pokud ano, tak pak do /mnt, no. Ale díky.
A pokud je disk šifrován, tak je na ikoně disku ještě zámek, což je super.
btw:doporucuju (nezavisle na (vyresenem)problemu) pripojovat oddily pri pouziti fstab jinam, tady treba /data, adresar /media je zamyslene pro pripojeni vymenejch, resp. pripojeni pri vyzadani uzivatelem (ikonou oddilu na plose, spravce souboru)
Pro ostatní:
Tak jsem si ověřil, že je to nejlepší. Když jsem datový disk mountoval do /media, tak při vytváření VM QEMU/KVM tohle umístění neakceptoval jako zdrojový adrasář s instalačním obrazem. A /mnt je evidentně na dočasná připojení. Takže naprosto souhlasím.
Tiskni
Sdílej: