Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ahoj,
každý vzdálený počítač má vygenerován vlastní klíč, jehož veřejná část je na serveru v .ssh/authorized_keys a který se použije na připojení adresáře ze serveru:
sshfs -oIdentityFile=/path/to/id_rsa root@server:/shared/path /mnt/point
Rád bych omezil použití těchto klíčů na přístup pouze k sshfs daného adresáře. Toho lze docílit v /etc/ssh/sshd_config na serveru:
Match User someuser
ChrootDirectory /chroot/%u
ForceCommand internal-sftp
AllowTcpForwarding no
X11Forwarding no
Potíž je, že jsem nenašel/nepochopil, zda lze nějakým způsobem filtrovat nikoli podle User, Host, atd. ale podle public key. Lze to?
Pokud by to nešlo v sshd_conf, tak bych mohl použít COMMAND=xxxxx v authorized_keys, ale netuším, co se na serveru spouští za příkaz při výše uvedeném sshfs...
Řešení dotazu:
Jedná se o scénář: borgmatic na všech počítačích v síti posílá zálohy na server. Stejným způsobem je zálohován i server, jen lokálně.
Na vzdálených počítačích běží borgmatic jako root. Původní záměr byl, že i na serveru poběží `borg serve` jako root (REPO je vlastěno rootem) a BORG_CACHE se připojí pod rootem (protože je též vlastněna rootem).
Nicméně, asi na serveru vytvořím nového uživatele vlastnícího BORG_REPO a BORG_CACHE, v chrootu přes sshd_config. Bude to snazší než si vytvářet vlastní wrapper pro klíč uživatele přihlášeného pod rootem. Předpokládám, že lokální (na serveru) borgmatic půjde prohnat přes localhost loopback stejným stylem jako vzdálené počítače.
Ano. Zatím nechávám borgmatic proběhnout každou noc. Pro připojení BORG_CACHE ze serveru jsem nakonec zvolil CIFS (Samba) namísto SSHFS.
Ale. Výhledově to chci předělat:
Tedy cílový stav:
Tiskni
Sdílej: