Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tak to je divné. Nerozumím tomu tak jako ostatní, ale 3,4 A by IMHO mělo stačit.
No a funguje ti to teda (monitor)?
dmesg
. Ale vlož jej sem. Veškerý text v terminálu přetáhneš myší > pravomyš > "kopírovat" a pak až budeš odpovídat, tak klikneš nahoře nad editorem na [code] > v editačním poli se objeví [code][/code] a vložíš to doprostřed toho. To je celé. Nic na tom není.
Oprava: ne [code][/code], ale [pre][/pre].
A proč jsi to sem nevložil celé?
No teď to vypadá, že šťávy to má dost. Počkej, až se ti MadCatX vyjádří k výstupu xrandr --listproviders
.
udl
je zaveden. V tom případě pošli
xrandr --listproviders
měl by tam být vidět.
Zdroj, na který jsem odkázal je 4 A. Mám jej a vše je v pohodě.
xrandr >xrandr-vystup1.txt xrandr --setprovideroutputsource 1 0 xrandr >xrandr-vystup2.txta vyzkousej zda v nastaveni Displeje nebudou oba, pokud ne, dej sem do prilohy oba soubory xrandr-vystup1.txt a xrandr-vystup2.txt
xrandr --output tojmeno --auto
udl
, by měla být OK a když se ti to povede nastavit, mělo by to "držet".
xrandr --currentViz DisplayLink z dokumetace Archlinuxu.
a] modprobe udl b] Zapojim monitor. c] dmesg d] xrandr --listproviders e] xrandr --current f] xrandr --setprovideroutputsource 1 0a pripadne sem nakopiruj CRT-C/ CRTL-V, nahore klikni na <pre>.
A co tam teď tedy máš? Raspbian, nebo to Ubuntu?
Kup si tenhle.
Nevím, jestli by mu fungovalo raspi-config
, když tam nemá Raspbian, ale Ubuntu?
Jasně.
Je to tvoje věc, ale já bych ti rozhodně doporučil Raspbian. To už ti ale někdo v jíném vláknu myslím psal.
Udělej tohle a vlož sem ty výpisy. Ale výpisy, ne fotky.
Section "Device" Identifier "uga" driver "fbdev" Option "fbdev" "/dev/fb1" Option "ShadowFB" "off" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor" EndSection Section "Screen" Identifier "screen" Device "uga" Monitor "monitor" EndSection Section "ServerLayout" Identifier "default" Screen 0 "screen" 0 0 EndSectionvytvorit to musis "jako root", tzn. pres "sudo nejakejeditor", kdyz nainstalujes ten midnight commander:
sudo apt install mctak vytvoreni/editace souboru:
sudo mcedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/60-plugable.confvlozis ten text ze schranky prava mys a vlozit a ulozis to klavesou F2...
Mělo by to být takto:
# Spusť terminál a aktualizuj dostupné balíky. V terminálu dáš:
sudo apt update
# Nainstaluj Midnight Commander. V terminálu dáš:
sudo apt install -y mc
# Vytvoř soubor 60-plugable.conf pomocí Midnight Commander editoru. V terminálu dáš:
sudo mcedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/60-plugable.conf
# Přetáhni myší následující text:
Section "Device" Identifier "uga" driver "fbdev" Option "fbdev" "/dev/fb3" Option "ShadowFB" "off" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor" EndSection Section "Screen" Identifier "screen" Device "uga" Monitor "monitor" EndSection Section "ServerLayout" Identifier "default" Screen 0 "screen" 0 0 EndSection
# Zkopíruj jej do schránky > pravomyš > "Kopírovat" a vlož jej do toho Midnight Commander editoru, který jsi v předchozím kroku otevřel > pravomyš > "Vložit" a právě vytvořený konfigurační soubor ulož pomocí klávesy F2.
Jenže: výpis dmesg, který jsi sem vložil se týkal Ubuntu a teď tam máš Raspbian, takže nevím, jestli je správně fb3 (frame buffer). Takže než se do toho pustíš, tak ještě jednou spusť dmesg
a podívej se, jestli je tam fb3 tak jako tady (čtvrtý řádek odspodu. Pokud tam bude fb3, tak můžeš provést to co jsem psal výše. Pokud tam ale bude místo fb3 např. fb1, tak to musíš upravit v tom textu, než jej zkopíruješ do schránky. Jedná se o řádek Option "fbdev" "/dev/fb3"
.
...v tom upravitelnem souboru.
Není to soubor upravitelný, ale konfigurační. A říká se mu tak proto, protože jednotlivé programy v něm mají uloženou svojí konfiguraci (nastavení). Takže když nainstaluješ nějaký program, např. Sambu a budeš jí chtít nakonfigurovat, tak upravíš její konfigurační soubor /etc/samba/smb.conf.
Co se tyce te pravomysi to my moc nefungovalo protoze pouzivam bezdratovou klavesnicku s touchpadem tak sem to musel vsechno prepisovat rucne..
A u toho touchpadu nejdou zmáčknout spodní rohy?
Ještě jsem si uvědomil, že na klávesnici je mezi prvým ALT a pravým CTRL klávesa, která funguje jako pravomyš. Vyvolává tzv. kontextové menu. Takže když přetáhneš myší nějaký text a stiskneš tu klávesu, tak se objeví to, co by se objevilo po stisknutí pravomyši
A jak jsi to rozjel Pavle?
sudo displaylink-installer uninstall
dmesg | grep -i udlfb(radeji)po restartu a viditenem obrazu na USB LCD, pokud ten prikaz nezobrazi nic, tak je to ok (=udlfb se nenatahuje)
Tady co jsem jen tak zběžně našel pokusy o rozchození USB monitoru, tak museli překompilovat kernel ... A nebo toto: https://support.displaylink.com/knowledgebase/articles/1883065-using-arm-binaries-on-raspbian-on-raspberry-pito je KB o verzi 4.4 ktera byla uz pro ty USB3 prevodniky, on ma USB2 a kernel/mainline ovladac, viz
Tiskni
Sdílej: