Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Tak to je divné. Nerozumím tomu tak jako ostatní, ale 3,4 A by IMHO mělo stačit.
No a funguje ti to teda (monitor)?
dmesg
. Ale vlož jej sem. Veškerý text v terminálu přetáhneš myší > pravomyš > "kopírovat" a pak až budeš odpovídat, tak klikneš nahoře nad editorem na [code] > v editačním poli se objeví [code][/code] a vložíš to doprostřed toho. To je celé. Nic na tom není.
Oprava: ne [code][/code], ale [pre][/pre].
A proč jsi to sem nevložil celé?
No teď to vypadá, že šťávy to má dost. Počkej, až se ti MadCatX vyjádří k výstupu xrandr --listproviders
.
udl
je zaveden. V tom případě pošli
xrandr --listproviders
měl by tam být vidět.
Zdroj, na který jsem odkázal je 4 A. Mám jej a vše je v pohodě.
xrandr >xrandr-vystup1.txt xrandr --setprovideroutputsource 1 0 xrandr >xrandr-vystup2.txta vyzkousej zda v nastaveni Displeje nebudou oba, pokud ne, dej sem do prilohy oba soubory xrandr-vystup1.txt a xrandr-vystup2.txt
xrandr --output tojmeno --auto
udl
, by měla být OK a když se ti to povede nastavit, mělo by to "držet".
xrandr --currentViz DisplayLink z dokumetace Archlinuxu.
a] modprobe udl b] Zapojim monitor. c] dmesg d] xrandr --listproviders e] xrandr --current f] xrandr --setprovideroutputsource 1 0a pripadne sem nakopiruj CRT-C/ CRTL-V, nahore klikni na <pre>.
A co tam teď tedy máš? Raspbian, nebo to Ubuntu?
Kup si tenhle.
Nevím, jestli by mu fungovalo raspi-config
, když tam nemá Raspbian, ale Ubuntu?
Jasně.
Je to tvoje věc, ale já bych ti rozhodně doporučil Raspbian. To už ti ale někdo v jíném vláknu myslím psal.
Udělej tohle a vlož sem ty výpisy. Ale výpisy, ne fotky.
Section "Device" Identifier "uga" driver "fbdev" Option "fbdev" "/dev/fb1" Option "ShadowFB" "off" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor" EndSection Section "Screen" Identifier "screen" Device "uga" Monitor "monitor" EndSection Section "ServerLayout" Identifier "default" Screen 0 "screen" 0 0 EndSectionvytvorit to musis "jako root", tzn. pres "sudo nejakejeditor", kdyz nainstalujes ten midnight commander:
sudo apt install mctak vytvoreni/editace souboru:
sudo mcedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/60-plugable.confvlozis ten text ze schranky prava mys a vlozit a ulozis to klavesou F2...
Mělo by to být takto:
# Spusť terminál a aktualizuj dostupné balíky. V terminálu dáš:
sudo apt update
# Nainstaluj Midnight Commander. V terminálu dáš:
sudo apt install -y mc
# Vytvoř soubor 60-plugable.conf pomocí Midnight Commander editoru. V terminálu dáš:
sudo mcedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/60-plugable.conf
# Přetáhni myší následující text:
Section "Device" Identifier "uga" driver "fbdev" Option "fbdev" "/dev/fb3" Option "ShadowFB" "off" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor" EndSection Section "Screen" Identifier "screen" Device "uga" Monitor "monitor" EndSection Section "ServerLayout" Identifier "default" Screen 0 "screen" 0 0 EndSection
# Zkopíruj jej do schránky > pravomyš > "Kopírovat" a vlož jej do toho Midnight Commander editoru, který jsi v předchozím kroku otevřel > pravomyš > "Vložit" a právě vytvořený konfigurační soubor ulož pomocí klávesy F2.
Jenže: výpis dmesg, který jsi sem vložil se týkal Ubuntu a teď tam máš Raspbian, takže nevím, jestli je správně fb3 (frame buffer). Takže než se do toho pustíš, tak ještě jednou spusť dmesg
a podívej se, jestli je tam fb3 tak jako tady (čtvrtý řádek odspodu. Pokud tam bude fb3, tak můžeš provést to co jsem psal výše. Pokud tam ale bude místo fb3 např. fb1, tak to musíš upravit v tom textu, než jej zkopíruješ do schránky. Jedná se o řádek Option "fbdev" "/dev/fb3"
.
...v tom upravitelnem souboru.
Není to soubor upravitelný, ale konfigurační. A říká se mu tak proto, protože jednotlivé programy v něm mají uloženou svojí konfiguraci (nastavení). Takže když nainstaluješ nějaký program, např. Sambu a budeš jí chtít nakonfigurovat, tak upravíš její konfigurační soubor /etc/samba/smb.conf.
Co se tyce te pravomysi to my moc nefungovalo protoze pouzivam bezdratovou klavesnicku s touchpadem tak sem to musel vsechno prepisovat rucne..
A u toho touchpadu nejdou zmáčknout spodní rohy?
Ještě jsem si uvědomil, že na klávesnici je mezi prvým ALT a pravým CTRL klávesa, která funguje jako pravomyš. Vyvolává tzv. kontextové menu. Takže když přetáhneš myší nějaký text a stiskneš tu klávesu, tak se objeví to, co by se objevilo po stisknutí pravomyši
A jak jsi to rozjel Pavle?
sudo displaylink-installer uninstall
dmesg | grep -i udlfb(radeji)po restartu a viditenem obrazu na USB LCD, pokud ten prikaz nezobrazi nic, tak je to ok (=udlfb se nenatahuje)
Tady co jsem jen tak zběžně našel pokusy o rozchození USB monitoru, tak museli překompilovat kernel ... A nebo toto: https://support.displaylink.com/knowledgebase/articles/1883065-using-arm-binaries-on-raspbian-on-raspberry-pito je KB o verzi 4.4 ktera byla uz pro ty USB3 prevodniky, on ma USB2 a kernel/mainline ovladac, viz
Tiskni
Sdílej: