Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Docela se mi líbí IPv6 link-local adresy (fe80::), které se nemusí konfigurovat. Ale někdy narážím na problém se spolehlivostí. Teď se mi např. stalo, že mám počítače A a B a mezi nimi dva switche, tzn.
A -- SW1 -- SW2 -- B \ -- C
A někdy se z A na B připojím přes tu fe80:: adresu (včera to fungovalo) a někdy ne. Dneska se např. připojím jen z počítače, který je napojen také do SW2 (dám si do .ssh/config ProxyCommand
), ale přímo z A to nejde.
Firewallem to není, protože na něm mám nastavený REJECT na vše ostatní kromě povolených adres, takže by mne to hned odmítlo, ale ono ne - chová se to jako kdyby tam byl DROP nebo spíš jako kdyby to ten počítač B vůbec nemohlo najít. Přitom připojení na IPv4 adresu přidělenou DHCP serverem projde v pohodě.
Včera se pro změnu jednu dobu nešlo připojit z počítače C připojeného k SW2 na počítač B připojený taky na SW2. Chovalo se to stejně, jako z A do B dnes. A když jsem počítač C restartoval, tak se najednou spojit šlo. Předtím jsem zkoušel restartovat počítač B, ale to nepomohlo. Vypadá to, jako by se tam něco kešovalo, ale bohužel nevím co a kde. Poradíte? Nevím, jak tyhle problémy ladit.
Switch SW2 je managovaný, ale nic jsem v jeho nastavení neměnil. Switch SW1 je hloupý a nic v něm ani nastavovat nejde.
Tyhle adresy fungují v rámci jednoho segmentu, ale podle Wikipedie bych v něm měl být:
Using switches or bridges, multiple layer 1 segments can be combined to a common layer 2 segment, i.e. all nodes can communicate with each other through MAC addressing or broadcasts.
Nebo to přes dva switche nepůjde? Proč to tedy někdy jde i přes dva? A někdy se naopak nejde spojit mezi dvěma počítači zapojenými do toho samého switche? A po restartu klientského počítače se to (asi?) spraví?
Tiskni
Sdílej: