OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
--link-dest=DIR
, která ukazuje na předchozí zálohu.
Druhá možnost je pomocí btrfs snapshotů, kdy uděláš prostý rsync a pak read-only snapshot, tedy něco jako rsync -ar src/ dst/latest/ && btrfs subvolume snapshot -r dst/latest/ dst/`date +%F_%T`
. Snapshoty si budou držet jen změny a manipuluje se s tím lépe než s hardlinky. Také nehrozí přepsání všech kopií zásahem do jedné zálohy. Je to asi nejlepší možnost.
Třetí možnost je použít volbu --compare-dest
. Podle dokumentace by to mělo dělat přesně to, co chceš, ale nejsem si jist, zda to je dobrý nápad. Bude trochu obtížné takové zálohy obnovovat.
/srv/backup/$název_stroje/latest
je subvolume, kam se rsyncem zálohuje, a pak /srv/backup/$název_stroje/$(date '+%F %T')
je název snapshotu. Přičemž do /srv/backup
je mountnutý zálohovací disk. V rámci každé zálohy mám několik adresářů pro různé věci, neboť někde mám ještě nějaký ten dump databáze, samostatně odzálohované oddíly a podobně. Snapshot je však jen jeden pro celou takovou zálohu, neboť zálohované věci se občas mění a je žádoucí je mít konzistentně pohromadě.
Ve výsledku je to asi to nejjednodušší, co se dá na zálohování použít. Napíšeš si jeden triviální skript, který zavolá rsync a udělá snapshot, ten pak necháš volat cronem, takže výpisy ti chodí mailem.
K dokonalosti tomu chybí jen automatické mazání snapshotů podle volného místa na disku. To dělám čas od času ručně, neboť disk je velký a není to úplně triviální naprogramovat správně.
btrfs subvolume snapshot -r / /.snapshots_root/root && sync- to vytvoří readonly (volba
-r
) kořene (volba /
) v "podadresáři /.snapshots_root/root
snapshot pojmenovaný root (podle toho co zadáš za posledním lomítkem)
pak připojíš adresář kam chceš zálohovat - třeba:
sshfs root@192.168.1.101:/mnt/sda/backup /media/backup/a pomocí
rsnapshot -V hourlytam ten snapshot nacpeš - ale musíš mít v
/etc/rsnapshot.conf
nastavený cesty a další věci!!! - dobrý návod je třeba tady
rsync -vrcE --itemize-changes --stats --progress --compare-dest=$BACKUPDIR $SOURCEDIR $DIFFDIR
Tiskni
Sdílej: