V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Řešení dotazu:
Apom1_2.py
a podle první řádky se pokusí spustit příkaz /usr/bin/python3.6 Apom1_3.py
. V U18.04 je zřejmě python3
v novější minor verzi a nic se nestane. Řešení je jednoduché. Smaž ze souboru minoritní označení verze ".6" a bude ti to fungovat.
./soubor.py
?
/usr/bin/env python3
(teď si ale nejsem jistý, jestli s trojkou nebo bez, ale s trojkou mi funguje).
# pri python3 ls -l $(which python3) # pri python ls -l $(which python)pokud tedy ted se pousti jen zadanim ./nazev.py je zadrhel asi v popisu ikono-spoustece, mas tam celou cestu? pokud ano, jde to z terminalu pustit kdyz ses (treba) v /home a pustit to pres /tu/plnou/cestu/nazev.py ? pripadne sem zkopiruj obsah toho ikono-spoustece (otevres ho pres nejaky text editor a zkopirujes sem (po vlozeni oznacis a vyberes znacku <pre> aby zustalo formatovane))
(ostatní - Otevřít pomocí už mám samozřejmě ošetřeno = Spustit software a také Oprávnění=Povolit spouštění souboru jako program)Nic dalšího bys potřebovat neměl. A spouštět ten program by se měl ne
python3 Apom1_3.py
ale pouze ./Apom1_3.py
. Pokud máš soubor vydefinován jako spustitelný, tak grafické prostředí ho spustí "napřímo". Ne jako když máš soubory datové, kdy máš k typu souboru asociován program, který se při poklepání na soubor se spustí a označený soubor vezme jako data.
Spustitelný soubor je buď binárka nebo script a první řádek toho scriptu specifikuje interpret, který program provádí. Ať je to bash, sh, perl, python nebo cokoliv jiného. Podle mne to máš špatně nastaveno. Co dostaneš přikazem which python3
? Co se vypíše když napíšeš jen ./Apom1_3.py
?
[Desktop Entry] Version=1.0 Type=Application Name=Apom Exec=/cesta/k/souboru/Apom1_3.py Icon=applications-python Terminal=falsepridat mu atribut spustitelny:
chmod a+x /home/uzivatel/Plocha/Apom.desktopna Plose poklepat na ikonu a pokud oznami zda se spousteci ma duvorevot, tuknout na "Duverovat a spustit", pri dalsim spusteni uz se nepta...
Tiskni
Sdílej: