Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
pred casem nekdo psal ze pretahlsoubory certifikatu z Windows verzeJo, na to si taky vzpomínám
Ono hlavní důvod proč tu starou operu používám je ten integrovaný pošťák. Dodnes se mi za něho nepodařilo sehnat náhradu. Ve všech poštovních programech co jsem zkoušel, se musí ručně přepínat mezi účtama. Pokud má člověk trochu víc schránek je to docela porod něco najít. V Opeře můžeš mít všecky maily na jedné hromadě, vyfiltrovat z toho jednu konkrétní zprávu je hračka.
Ale začíná přituhovat. Přesně v den, kdy mikrosoft ukončil podporu windows 7 přestaly fungovat poštovní schránky na Seznamu. Ten patch 12.18 přidává podporu TLS 1.2 asi jenom do prohlížeče, do email klienta nee. Zkoušel jsem tu poštu všelijak znásilňovat přes mitm proxy ale bez úspěchu.
V testu ssl to hlásíSSL/TLS Capabilities of Your Browser User Agent: Opera/9.80 (X11; Linux x86_64) Presto/2.12.388 Version/12.16 Protocols TLS 1.3 No TLS 1.2 Yes* TLS 1.1 Yes* TLS 1.0 Yes* SSL 3 Yes* SSL 2 Noa pod tím spousta křiku WEAK WEAK INSECURE. Přes proxy to dokonce hlásí plnou podporu TLS 1.3 včetně všech nejmodernějších superbezpečných cifer.
Secure connection: fatal error (40) from server. https://login.szn.cz/loginProcess
Docela luxusně to je udělaný tu na ábíčku. Nikdo tě nenutí násilím. Šifrovat můžeš ale nemusíš, když nemůžeš nebo nechceš.
Jako hlavní a jediný prohlížeč se dneska už stará opera používat moc nedá. I když obejdeš to šifrování tak hodně moderních dlažkoidních webů se chová divně nebo nefunguje vůbec.Ono hlavní důvod proč tu starou operu používám je ten integrovaný pošťák. Dodnes se mi za něho nepodařilo sehnat náhradu.Stejný důvod. Jinak s mailama (zatím) nemám problém. Ale s těmi certifikáty mě to štve. Jen tak pro zajímavost. Podařilo se mi ukořistit zdrojáky opery, a také ji úspěšně zbuildovat. Ale nemám čas se vrtat v jejím kódu abych to případně doplnil či opravil.
Tiskni
Sdílej: