Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
/boot
oddělený oddíl na swap zašifrovaný se stejnými hesly (heslo zadávám a klič v initramfs v šifrovaném boot) jako jako root
nvme0n1 p1 EFI p2 LUKS swap p3 LUKS root - btrfsnebo obojí swap a root mít v LVM
nvme0n1 p1 EFI p2 LUKS LVM swap root - btrfsmanipulaci s velikostí swapu nebude potřeba. Co si myslíte, že je lepší?
... *buntu ... distribucni jadro se SecureBoot (umyslne) nedovoli (nesmyslne) hibernaci, udajne kvuli bezpecnostiToto by ma zaujímalo. Vzhľadom na moje lenivé plány som si to nasimuloval v 64Bit VM s UEFI OVMF na Ubuntu 20.04, a normálne mi to s jadrom linux-signed-generic/now 5.3.0.24.28 hibernuje. Jediný zádrhel bol vo veľkosti SWAP. Pri využití východzej inštalácie (kryptovaný disk s LUKS) robí Ubuntu zásadne len 1G SWAP, a do toho sa pri bežnom použití desktopu nedá hibernovať. Keď to budem robiť na ostro, tak mám očakávať nejaké problémy ktoré sa nedajú nasimulovať? PS: Tie plamenné diskusie že pri LUKS nie je dobré hibernovať lebo medveď som čítal, ale nikde nemali žiaden logický argument.
systemctl hibernatedostanu hlasku:
"failed to hibernate system via logind: sleep verb not supported"nejake info k tomu:
Co si myslíte, že je lepší?
Co je lepší — bláto nebo louže? Obojí je špatně.
Swap má být soubor, nikoliv oddíl. Včetně hibernace na Btrfs.
Swap tedy není třeba řešit při inicializaci disku. Lze ho přidávat nebo odebírat kdykoliv, podle potřeby a (hlavně) bez zbytečného dělení diskového prostoru.
Ani jedna z hypotéz neplatí.
Vycházel jsem z dnešní linuxové reality.
Tobě taky uniklo pár podstatných věcí:
# zmenseni LVM i souboroveho systemu: lvresize --size -1GiB /dev/vg/lv --resize-fs # odstraneni LV swap lvremove /dev/vg/swapad zbytecna hibernace, ty mas opravdu vychlastanej mozek... aby te fakta mene zatezovala: jak uspis do ram:
1. aby nezustal odemcenej LUKS 2. aby to slo probudit za pul roku bez pripojeneho adapteru 3. vypnuti a znovu pousteni vsech aplikaci neni odpoved
Tiskni
Sdílej: