Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
#internetovy zdroj medibuntu deb http://packages.medibuntu.org/ eoan free non-freePotom, jak jsem updatoval apt, tak to přidání selhalo:
sudo apt-get update Mám:1 http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu eoan InRelease Mám:2 http://archive.canonical.com/ubuntu eoan InRelease Stahuje se:3 http://packages.medibuntu.org eoan InRelease Err:3 http://packages.medibuntu.org eoan InRelease Podepsaný soubor není platný, obdrženo „NOSPLIT“ (vyžaduje přístup na síť ověření?) Načítají se seznamy balíků… Hotovo E: Selhalo stažení http://packages.medibuntu.org/dists/eoan/InRelease Podepsaný soubor není platný, obdrženo „NOSPLIT“ (vyžaduje přístup na síť ověření?) E: Repositář „http://packages.medibuntu.org eoan InRelease“ není podepsán. N: Aktualizaci z takového repositáře nelze provést zabezpečeně a je proto implicitně zakázána. N: Podrobnosti o vytváření a nastavení repositářů naleznete v manuálové stránce apt-secure(8).
Vyextrahovať názvy tých balíkov z /var/log/apt/history.log na počítači ktorý ich mal čerstvo doinštalované. Bude s tým oser na niekoľko krát.To nemusi byt pravda. Staci mat nainstalovane v chroot a z tadial si to skopirovat.
apt-get install mc -y > mc_install.log 2>&1 cat mc_install.log |grep "^Get:" | awk '{printf $5 "\n"}' > mc_packeges.txt mkdir mc_packages for f in `cat mc_packeges.txt`; do cp /var/cache/apt/archives/${f}_* mc_packages; donePrejdem do svojho realneho systemu
# mas skopirovane subor mc_packeges.txt a priecinok mc_packages # a instalujes for f in `cat mc_packeges.txt`; do dpkg -i mc_packages/${f}_*; done # a spustenie programu mcPozor !!! Niekedy pri instalacii pridava pred nazov balicku cislo a pomlcku. Aspon na debiane som tak videl.
$ qlist vlc | grep -i dvd /usr/share/solid/actions/vlc-opendvd.desktop /usr/share/doc/vlc-3.0.8/libvlc/libvlc_DVD_ripper.c.bz2 /usr/lib64/vlc/plugins/access/libdvdread_plugin.so /usr/lib64/vlc/plugins/access/libdvdnav_plugin.soa libdvdread má následující soubory ...
$ qlist media-libs/libdvdread | grep lib[36] /usr/lib64/libdvdread.so /usr/lib64/libdvdread.so.4 /usr/lib64/pkgconfig/dvdread.pc /usr/lib64/libdvdread.so.4.2.0 /usr/lib32/libdvdread.so /usr/lib32/libdvdread.so.4 /usr/lib32/pkgconfig/dvdread.pc /usr/lib32/libdvdread.so.4.2.00
Rád by som vedel či sa vyjadruješ len teoretickým nadhľadom, alebo aj s náznakom praxe.Ziadna prax.
bolo toho aspoň viac ako 100Ks?To cislo je jak smerodatne? Zalezi jestli poradi s uspechem. Je zbytecne si honit ego zvlast kdyz jsi nic kloudneho z praxe sam nepredvedl.
As of October 2013, the Medibuntu Project has come to an end. The Medibuntu repository is unmaintained and offline.[2]zdroj
Tiskni
Sdílej: