Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
nevím jestli to jde, replikovat z třech serverů na jeden server.Není důvod, aby to nešlo, ale všechno je přednastavené tak, že je na jednom serveru jenom jedna MariaDB. Takže ty další dvě instance budete muset hodně přenastavit, aby používaly jiné konfigurační soubory, jiné adresáře pro data atd. A nebo na tom serveru vytvořit tři virtuály a kopírovat to na ně
server_id = 1 gtid_domain_id = 1 report_host = master1.domain.tld log_bin = /var/lib/mysql/binary.log relay_log = /var/lib/mysql/relay.log expire_logs_days = 7 binlog_do_db = databaza_x binlog_do_db = databaza_y binlog_do_db = databaza_z replicate_do_db = falsea vytvoríš používateľa
GRANT REPLICATION SLAVE, REPLICATION CLIENT ON *.* TO `replication`@`ip.tvojho.slave.servera` IDENTIFIED BY PASSWORD 'xyz';samozrejme, pre ďalšie serveri náležite upravíš id-čka, ktoré musia byť jedinečné a ostatné riadky na SLAVE stroji dáš do my.cnf toto
server_id = 1000 gtid_domain_id = 1000 report_host = slave.domain.tld log_bin = /var/lib/mysql/binary.log relay_log = /var/lib/mysql/relay.log expire_logs_days = 7 binlog_do_db = false # master1.domain.tld replicate_do_db = databaza_x replicate_do_db = databaza_y replicate_do_db = databaza_zďalej si treba uvedomiť, že pri vytvorení novej replikácie, respektíve pri jej "rozpadnutí" musíš vždy najprv ručne dumpnuť konkretnú databázu, nahrať ju na slave a až tak zapnúť replikáciu, spravil som si preto následujúce skripty na mastri spustíš toto a riadok čo ti dá na konci spolu vložíš do scriptu na slave do premennej status="", samozrejme skopíruješ aj ten sql dump čo ti vytvorí
#!/bin/bash host="127.0.0.1" user="root" pass="abc" dump="`mysql --host=${host} --user=${user} --password=${pass} --skip-column-names --vertical --execute="show master status;" | tail -n2 | head -n1 | sed "s|,| |g"`" halt="`mysql --host=${host} --user=${user} --password=${pass} --skip-column-names --execute="flush tables with read lock; select sleep(86400);" > /dev/null 2>&1 &`" sleep 5 lock="`mysql --host=${host} --user=${user} --password=${pass} --skip-column-names --execute="show processlist;" | grep -i "select sleep(86400)" | awk '{print $1}'`" mysqldump --host=${host} --user=${user} --password=${pass} --lock-all-tables --hex-blob --events --routines --triggers --result-file=$(hostname).sql --log-error=$(hostname).sqr --databases ${dump} zero="`mysql --host=${host} --user=${user} --password=${pass} --skip-column-names --vertical --execute="reset master;"`" data="`mysql --host=${host} --user=${user} --password=${pass} --skip-column-names --vertical --execute="show master status;" | tail -n4 | head -n3 | xargs`" kill="`mysql --host=${host} --user=${user} --password=${pass} --skip-column-names --vertical --execute="kill ${lock};"`" echo "${data}"slave
#!/bin/bash status="" master_host="master1.domain.tld" master_user="replication" master_pass="xyz" slave_host="127.0.0.1" slave_user="root" slave_pass="123" mysql --host=${slave_host} --user=${slave_user} --password=${slave_pass} --execute="stop slave '${master_host}';" > /dev/null 2>&1 mysql --host=${slave_host} --user=${slave_user} --password=${slave_pass} --execute="reset slave '${master_host}' all;" > /dev/null 2>&1 for db in $(echo "${status}" | cut -d " " -f 3 | sed "s|,| |g"); do echo "Dropping database \"${db}\"" mysqladmin --host=${slave_host} --user=${slave_user} --password=${slave_pass} --force drop ${db} echo done pv ${master_host}.sql | mysql --host=${slave_host} --user=${slave_user} --password=${slave_pass} if [[ $? -ne 0 ]]; then exit 1 fi mysql --host=${slave_host} --user=${slave_user} --password=${slave_pass} --execute="change master '${master_host}' to master_host='$(resolveip -s ${master_host})', master_user='${master_user}', master_password='${master_pass}', master_log_file='$(echo "${status}" | cut -d " " -f 1)', master_log_pos=$(echo "${status}" | cut -d " " -f 2); start slave '${master_host}';" if [[ $? -ne 0 ]]; then exit 1 fiĎalej malé upozornenie, keď máš nejaké pohľady, procedúri, funkcie, tak je vhodné aj na slave vytvoriť používateľov s rovnakými oprávneniami ako na mastri, ktoré používaju Kebyže niečo nechápaš, pýtaj sa
Tiskni
Sdílej: